13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

ABD, Kuzey Kore’yi saldırıya zorluyor

Son Güncelleme: 30 MART 2013 - TSİ 10:08

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ABD’nin G. Kore’ye hayalet uçağı göndermesinin ardından ülkesindeki füzelerin, bölgede Güney Kore ile tatbikat yapan ABD hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti.

Kore Yarımadası’nda sular ısınıyor. ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer restleşme yeni bir boyut kazandı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesindeki füzelerin bölgedeki Amerikan hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti. Karar, Güney Kore–ABD ortak tatbikatı esnasında Amerika’ya ait iki nükleer bombardıman uçağının Kuzey Kore üzerinde manevra gerçekleştirmesinin ardından geldi. Kim, ABD’nin nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağı göndermesinden sonra Kuzey Kore için ABD düşmanlığının ‘’tehdit ve şantaj aşamasının ötesine geçerek pervasız bir döneme girmiştir’’ ifadelerini kullandı.
Devlet Televizyonu ise üst düzey bir generalin olası bir saldırı karşısında ‘’ABD’ye, Güney Kore, Guam ve Hawaii’ye saldırmak için askeri roketlerin hazır bekletilmesi için çalışmalar yapıldığını’’ kaydetti.
Bu arada genç lider Kim’in acil bir toplantı düzenleme çağrısında bulunduğu belirtildi. Dün, radara yakalanmama özelliği bulunan B-2 hayalet bombardıman uçakları, ABD’nin Missouri kentindeki üssünden havalanarak, Güney Kore ada silsilesine mühimmat bıraktıktan sonra tekrar ABD’ye dönmüştü. Ayrıca, Başkent Pyongyang’daki Kim Il Sung Meydanı’nda askerlerin ve öğrencilerin resmi tören geçişine katılan binlerce vatandaş ABD aleyhine sloganlar attı.
Millî Gazete