18 Recep 1442 | 2 Mart 2021 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

asansör Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Asansör düzenlemesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Düzenlemeye göre bundan böyle 4 ve daha fazla katlı binalarda asansör bulunması zorunlu olacak.

Asansör düşebilir!
Türkiye'de denetlenen 35 bin 983 ürünün 4000'i tehlike saçıyor. En büyük tehlike ise asansörlerde. 1622 asansörün 666'sı riskli

Asansörler tehlike saçıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yılın 9 ayında denetlenen 50 bin 192 üründen uygunsuzluğu en yüksek grup, yüzde 30 ile asansörler oldu.

Her 3 asansörden 2’si kullanılamaz durumda
Türkiye genelinde 2013 yılında yapılan denetimler sonucunda her 3 asansörden 2’sinin kullanılamaz durumda olduğu ortaya çıktı.

'Asansörlerin yüzde 89'u sakıncalı'
Makina Mühendisleri İstanbul Şubesi, denetledikleri asansörlerin yüzde 89'unda "kullanılmasında sakınca oluşturan kusurlar" tespit edildiğini açıkladı.

Kırmızı etiketli asansörlere dikkat
Türkiye genelinde kullanılan yaklaşık 350 bin asansörden kontrol edilebilenlerin yüzde 72'sinin kullanılması yasak olan "kırmızı etiketli" olduğu belirtildi.

Asansörlere kimlik kartı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, ülke genelinde kayıtlı 431 bin asansöre "kimlik kartı" numarası vererek belediyeler ve A tipi muayene kuruluşları kanalıyla asansörlerin yıllık periyodik muayenelerini yaptıracaklarını söyledi.

Asansör kabinlerine hava yastığı önerisi
Asansör kabinlerine taşıtlardaki gibi hava yastığı sistemi yerleştirilmesinin, olası kazalarda yaralanma ve can kaybını önleyebileceği bildirildi.

Obeziteye karşı asansör yasağı!
Edirne Valiliği’nin hazırladığı ‘asansör yerine, merdiven kullanalım’ projesi kapsamında yürütülen çalışmada hem kamu hem de özel iş merkezlerinde tüm asansörlerin ilk 3 durağı iptal ediliyor

152 bin asansörden yüzde 64'ü riskli
"Kontrolü yapılan 152 bin 278 asansörün sadece 44 bin 329'u risksiz görülüp yeşil etiket alırken, 96 bin 542 asansörün ise yüksek risk taşıdığı tespit edildi"

Asansör yerine merdiven, klima yerine pencere
Gün ışığından mahrum, tüm gün elektrikle aydınlatılan plazalar, otomatize fabrikalar, sık yapılan uçak ve metro yolculukları, aşırı telefon ve bilgisayar kullanımı çalışanların sağlığı ve verimliliğini olumsuz etkiliyor.

Sınavda başarısız olanlar asansör bakımı yapamayacak
Ankara Sanayi Odası (ASO) 2 ve 3. OSB’de, asansör bakım, onarım ve montaj işçilerine sınavla sertifika verilmesi amacıyla Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi (METES) açıldı.

Her 2 asansörden biri risk taşıyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere,asansörlerle ilgili Piyasa Gözetim ve Denetimler Yönetmeliği’nin imza aşamasında olduğunu, bunun 2016 yılının ocak ayında yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

Asansörlerin yüzde 77’si kullanılamaz durumda
Asansör kontrol faaliyetleriyle ilgili açıklama yapan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz, TSE’nin A Tipi Muayene Kuruluşu olarak 2015 yılı itibarıyla ülke genelinde imzaladığı protokoller çerçevesinde asansörlerin periyodik kontrollerini gerçekleştirildiğini vurguladı.

Asansörler kazaya davetiye çıkarıyor
İstanbul’da 3 işçinin hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen asansörlerin büyük bölümü kazaya davetiye çıkarıyor. Sanayi Bakanlığı’nın 2015 yılı denetimlerinde asansörlerin yüzde 33’ünün tehlike saçtığı belirlendi.