18 Recep 1442 | 2 Mart 2021 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kırmızı etiketli asansörlere dikkat

Son Güncelleme: 10 EYLÜL 2014 - TSİ 14:12

Türkiye genelinde kullanılan yaklaşık 350 bin asansörden kontrol edilebilenlerin yüzde 72'sinin kullanılması yasak olan "kırmızı etiketli" olduğu belirtildi.

Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, asansörlerin 2008 yılında çıkan bakım ve işletme yönetmeliğine göre kontrolden geçirildiğini, bu yönetmeliğin de 2013'te tekrar revize edildiğini söyledi.

Kontrolleri A tipi muayene kuruluşlarının gerçekleştirdiğini belirten Duransoy, yapılan denetim ve kontrollerin ardından hazırlanan rapor doğrultusunda asansörlere kırmızı, sarı ve yeşil etiketlerin yapıştırıldığını, bunun amacının vatandaşları bilinçlendirmek olduğunu ifade etti.

Duransoy, şöyle konuştu:

"Yeşil etiket vurulmuş bir asansör teknik olarak uygunsuzluğu olmayan bir asansördür. Tamamen uygun ve rahatlıkla kullanılabilir bir asansör. Sarı etiket vurulmuş asansör, raporunda kullanılmasına mani olmayan bir kısım eksiklerin olduğunu gösterir. Kırmızı etiketli asansörlerin en kısa zamanda bina yöneticileri tarafından tadilattan geçirilmesi ve bu sırada da kesinlikle kullanılmaması gerekir.” Dedi.

Ajans haber