27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sarımsak Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kastamonu sarımsağına rakip çıktı
Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, “Bölgede yetiştirdiğimiz sarımsak, aroması ve tadıyla Kastamonu’da üretilen sarımsak ile rekabet edecek kaliteye geldi” dedi.

Sarımsak kilosu 5 TL'den sezonu açtı
Çiftçinin 'beyaz altın' diye taçlandırdığı Taşköprü sarımsağının pazardaki büyük boy fiyatı (1 kg) 5 TL'yi buldu. Sap ve darası düşüldükten sonra temizlenerek filelenen sarımsağın perakende de 1 kilogram paketli fiyatı 7-8 TL arasında satılacak.

Sarımsakta antibiyotik gücü
Sarımsakta bulunan bir maddenin, gıda zehirlenmesine karşı iki popüler antibiyotikten 100 kat etkili olduğu belirlendi.

Grip ve nezleye soğan ve sarımsak
Grip, nezle ve astım gibi hastalıklardan korunmak için soğan ve sarımsak tüketilmesinin faydalı olacağı bildirildi. Prof. Dr. Neriman İnanç, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle kış mevsiminde her gün 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Sarımsak ye gripten korun
Mevsim değişikliği ile birlikte sıklıkta görülen soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için vücudun savunma sistemini arttırması gerektiği belirtiliyor.

Tarlada sarımsak nöbeti
Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen ve Şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen sarımsağın hasadı devam ediyor. Üreticiler, hırsızlık olaylarına karşı tarlalarında gece nöbet tutuyor.

Yerli sarımsak 6, ithal sarımsak 9.7 lira
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sarımsakta üretimin artırılması, ithalatın önlenmesi gerektiğini bildirerek, “Üreticimiz Taşköprü sarımsağını kilosu 5-6 liraya satarken, Çin sarımsağı 9 lira 70 kuruşa ithal ediliyor. Yerli sarımsağın uygun fiyatına rağmen, hala 4 bin tona yakın ithalat yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

‘Soğan, sarımsak doğal antibiyotik’
Grip sezonunun kapıyı çaldığı bugünlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sonbahar hastalıklarından korunmak mümkün. Grip karşısında sağlıklı ve dengeli beslenmenin son derece önemli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, “Önemli olan hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan önce sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Bu sayede bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücut direncimizi artırabiliriz” diyor.

'Çin işi sarımsak faydasız'
Dr. Yavuz Dizdar, kişisel internet sayfasında kaleme aldığı “Sarımsak neden bu kadar faydalıdır?” başlıklı yazıda Kastamonu Taşköprü’de yetişen sarımsak ile Çin’den ithal edilen sarımsak türlerini karşılaştırdı.

Kalp sağlığı için sarımsakla birlikte çayın yeşili, üzümün kırmızısı
Dengeli beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, kalp sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, "Kalbinizin 'iyi' olmasını istiyorsanız her gün bir diş sarımsak, haftada üç kez fındık, haftada üç gün kuru fasulye ve nohut yiyin. Çayın yeşilini, üzümün kırmızısını tercih edin" dedi.

Sarımsak pazarı hareketli
Kastamonu Taşköprü’nün coğrafi işaretli ünlü sarımsağı martta başladığı fiyat artışıyla üreticisini de şaşırtmaya devam ediyor. Martta bölgedeki pazarlarda 6-15 lira arasında değişen fiyatlarla satılan sarımsak, İstanbul’da market raflarında bu fiyat 40 liraya kadar çıkıyordu...