14 Cemaziyelahir 1442 | 28 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Çin işi sarımsak faydasız'

Son Güncelleme: 13 EKİM 2017 - TSİ 10:44

Dr. Yavuz Dizdar, kişisel internet sayfasında kaleme aldığı “Sarımsak neden bu kadar faydalıdır?” başlıklı yazıda Kastamonu Taşköprü’de yetişen sarımsak ile Çin’den ithal edilen sarımsak türlerini karşılaştırdı.

Kamuoyunun GDO ve hormonlu gıdalara karşı verdiği mücadeleyle tanıdığı isimlerden İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar'ın, Taşköprü’de yetişen sarımsak türünün en yararlı gıda ürünlerinden biri olduğu açıklamasına gıda uzmanları da destek verdi.

Taşköprü’de yetişen sarımsak türünün ayrıcalıklı olduğunu belirten Dizdar, “Çin’den gelen sarımsakla karşılaştırılamayacak kadar zengin bir ürün söz konusudur. Bu olasılıkla bölgenin toprak yapısıyla ilgilidir, volkanik topraklar sülfürden zengindir, sarımsak bu sayede daha keskin bir hal alır, ince dişlidir, kolay ayıklanmaz, ama rayiha çok yoğundur. Çin sarımsağı ise iri dişlidir, çok kolay ayıklanır, ama rayiha yok denecek kadar azdır. Bir başı Taşköprü’nün bir dişi etmez. Dolayısıyla zengin sülfür kaynağı alınacaksa kaliteli sarımsak kullanılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Doğal ilaç

Vücudun sülfüre ileri derecede ihtiyacı olduğuna değinen Dr. Dizdar, “Bunun organik form olarak alınması kolay değildir, işte sarımsak da bunu sağlar. Bu maddeler sarımsağa karakteristik kokusunu verir, iştah açıcı etki gösterir, ama en önemlisi biyolojik işlevlere olan katkılarıdır. Bir kısmı pişirme sırasında uçucu hale gelerek ortadan kalkar ama Taşköprü sarımsağı gibi bir ürün varsa, kalanları bile layıkıyla yeterlidir.

Milliyet