4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

oy  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
682 bin seçmen havuza düştü oy kullanamaz
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, taşındıkları halde adreslerini yeni oturdukları nüfus müdürlüklerine bildirmeyen 682 bin 161 kişinin havuza düştükleri ve seçim kütüklerine yazılmadıkları için oy kullanamayacakları uyarısı yaptı.

Yurtdışında oy kullanılabilecek
Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye'deki seçimlerde, bulundukları ülkelerde oy kullanabilmesine imkan tanıyan düzenleme, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

YSK, oy verme işlemi bilgilerini yayınladı
YSK, yerel seçimlerde oy kullanma esasları, kimlik tespiti ve oy kullanma saatleriyle ilgili bir genelge yayınladı. Buna göre; Köyde; il genel meclisi üyeliği seçimi, köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi yapılacak.

Oy kullanırken ‘mühür’e dikkat
Seçmenlerin 30 Mart yerel seçimlerinde oylarının geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde “evet” mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor.

Gurbetçiler bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek
Yurtdışı Türkler’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, dünyanın dört bir tarafında yaşayan gurbetçilerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oy kullanabileceklerini belirtti.

Gümrüklerde oy verme işlemi başladı
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar gümrüklerde Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanmaya başladı

Gelecekte cep'ten oy kullanılabilecek
HAVELSAN mühendisleri, yakın gelecekte akıllı cep telefonları üzerinden genel ve yerel seçimlerde oy kullanımına imkan sağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor.

Kritik 1 milyon oy
7 Haziran öncesi gözler yurtdışındaki seçmenlerin tercihine çevrildi. Yurtdışında kayıtlı seçmen sayısı da sandığa gidenlerin oranı da arttı. 2 milyon 866 bin 979 seçmenden 1 milyon 34 bin 917’si oy kullandı.

Gümrük kapılarında ilk gün 4 bin 728 seçmen oy kullandı
1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi için gümrük kapılarında kurulan sandıklarda, ilk gün yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 4 bin 728 seçmen oy kullandı.

Myanmar'da 1 milyon Müslüman'ın oyu kayıp
Myanmar'da askeri cuntadan beri yapılacak ilk seçimde gözlemciler, 1 milyonu Milyonu Müslümanlar'ın olmak üzere toplam 4 milyon oyun kullanılamayacağını belirtti.