4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kritik 1 milyon oy

Son Güncelleme: 3 HAZİRAN 2015 - TSİ 11:10

7 Haziran öncesi gözler yurtdışındaki seçmenlerin tercihine çevrildi. Yurtdışında kayıtlı seçmen sayısı da sandığa gidenlerin oranı da arttı. 2 milyon 866 bin 979 seçmenden 1 milyon 34 bin 917’si oy kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in açıklamasına göre, yurtdışı temsilciliklerde 931 bin 465 seçmen, gümrüklerde ise 103 bin 452 kişi oy kullandı. Dün itibarıyla toplam 1 milyon 34 bin 917 yurtdışı seçmen tercihini yaptı. Sadi Güven, yurtiçinde ise 53 milyon 741 bin 838 seçmen (27 milyon 248 bin 508’i kadın, 26 milyon 493 bin 330’u erkek) olduğunu bildirdi.

Yurtdışındaki seçmenler, 7 Haziran 2015 günü oy kullanacak toplam seçmenin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. 54 ülkedeki oy verme işlemi 8 Mayıs’ta başladı ve 31 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede bu sürede oy kullanamayanlar, 7 Haziran’a kadar 33 gümrük kapısında oy verebilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez konsolosluklarda da sandık kurulmuştu. Ancak yine de yurtdışından gelen oy sayısı, gümrük kapılarında kullanılan oyla birlikte ancak yüzde 18.94’ü bulabilmişti. Bu seçimde, randevu sisteminin kalkmasıyla oy kullananların sayısı yükseldi. Dış temsilciliklerde kullanılan oylar yüzde 32.49’a çıkarken, gümrük kapılarında kullanılan oylarla (2 Haziran itibarıyla) toplam oran yüzde 35.98’e ulaştı. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 7 Haziran günü saat 17.00’ye kadar süreceğinden, bu oranın daha da yükselmesi bekleniyor.

Avrupa’da bulunan 32 temsilcilikteki oylar, YSK’nın kiraladığı 3 uçakla siyasi partilerin temsilcilerinin de bulunduğu komisyon nezaretinde dün Türkiye’ye taşınmaya başlandı. Tüm oyların bu akşam Türkiye’de olması bekleniyor. Ankara’daki Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na getirilecek oylar, 7 Haziran akşamı, yurtiçindeki diğer oylarla eş zamanlı olarak açılıp sayılacak.

Hesap değişti

YSK bu seçimde yurtdışı oylarla ilgili hesapta değişikliğe de gitti. 2011 seçiminde olduğu gibi bir seçim çevresinde seçime girmeyen siyasi partiye yansıması gereken yurtdışı oyları, o partinin başka bir seçim çevresindeki oylarına ilave edilmeyecek; o seçim çevresine yansıtılan oy miktarı olarak gösterilecek. Bir parti hangi ilde seçime katıldıysa o ilde, yurtdışı oyları aldığı oya eklenmiş olacak.

Yurtdışı oylar geliyor

Yurtdışında yaşayan seçmenler için bulundukları ülkede oy kullanma süresi sona ererken konsolosluklarda kullanılan oylar Türkiye’ye gönderilmeye başlandı.

Almanya’da seçime katılım yüzde 38’de kaldı, bu ülkede yaşayan 900 bine yakın seçmen sandığa gitmedi. Almanya’da 8-31 Mayıs tarihlerinde kullanılan ve mühürlü turuncu torbalar içinde Hamburg, Hannover ve Berlin başkonsolosluklarında muhafaza edilen oylar, dün Berlin Tegel Havalimanı'nın askeri bölümüne getirildi. Oylar, bu kentlerden gelen sandık saklama ve ulaştırma komisyonları ile Türkiye'den gelen gözlemci heyet nezaretinde küçük konteynerlere yüklendi.

Türkiye'den gelen gözlemci heyet oyları teslim alıp tutanak tuttuktan sonra oy konteynerleri Türkiye'den gelen uçağın kargo bölümüne konuldu. Uçak Berlin'den sonra Stockholm, Kopenhag ve Londra'da kullanılan oyları da alarak Türkiye'ye götürdü. Oylar Ankara ATO Congresium’da sayım için depolanacak. 4 Haziran’da uçakla Atatürk Havalimanı’na getirilip Bakırköy’e nakledilen yurtdışı oyları da karayolu ile gece Ankara’ya ulaştırılacak. ABD’de kullanılan oylar da Türkiye’ye gönderildi.

Hürriyet