23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kaya gazı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sivas'ta petrol umudu
Kaya gazı için Türkiye'ye tekrar gelen dünya devi Türkiye'de petrol arama sahasını genişletiyor.

Cari açıkta 'kömür' endişesi
Amerika'da keşfedilen kaya gazı, global pazarda kömür fiyatlarını düşürdü. Kömürden elektrik üreten santral projesi sayısıyla dünya 4'üncüsü olan Türkiye için bu durumun 'kömür ithalatında ciddi bir artış' yaratmasından endişe ediliyor.

Türkiye'nin yeni umudu kaya gazı oldu
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile bir petrol şirketinin ortaklığının Diyarbakır'da kaya gazı sondajına başlaması, uluslararası birçok enerji firmasının Türkiye'ye ilgisini arttırdı. Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Trakya ve İç Anadolu'da arama çalışmalarına başlamak isteyen yabancı şirketler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın art arda kapısını...

Kaya gazı etkisi
Kaya gazının (Shale gas) uluslararası alanda adından daha sık söz ettirmeye başlaması, doğalgaz ve petrol başta olmak üzere enerji alanında dengeleri değiştirmeye başladı. ABD’de geliştirilen teknolojiler sayesinde özellikle 2000 yılından sonra kaya gazında ciddi üretim rakamlarına ulaşıldı. Lider konumundaki ABD’nin son dört yıldaki üretimi 200 milyar metreküpün üzerine çıkmış durumda.

Türkiye'de 424 milyar metreküp kaya gazı rezervi var
Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk adımları atılan ardından İngiltere, Kanada ve Çin başta olmak üzere dalga dalga yayılan şeyl petrol ve gaz üretimi Türkiye'nin de petrol ve gaz umudunu artırdı.

Gaz faturalarını düşürecek buluş
Enerjide Rusya'nın tekelini kırıp, oyunun kartlarının yeniden dağıtılmasına neden olabilecek 'kaya gazı' (shale gaz) tartışması alevlendi.

Kaya gazı bulguları henüz netleşmedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejilerinin başında yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geldiğini söyledi.

Kısa vadede kaya gazı devrimi beklemek yanlış
Uluslarası Enerji Ajansı (IEA) başekonomisti Fatih Birol, son dönemlerde piyasada oluşturulan ciddi beklentinin aksine Türkiye’de kısa vadede Amerika’dakine benzer hızlı bir ‘kaya gazı devrimi’ beklemenin ciddi iyimserlik olacağını söyledi.

'Kaya gazında petrol ve doğalgaz kadar imkanımız var'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, “Petrol ve doğalgaz konusunda bu topraklarda ne kadar şansımız varsa kaya gazında da aynı oranda şansımız var” dedi. Mercan, Türkiye’nin toplam kurulu enerji gücünün % 30′unun doğalgaz, % 30′unun yenilebilir, % 30′unun hidroelektrik ve % 10′unun da nükleer olması gerektiğini söyledi.

Türkiye ‘kaya gazı’ üretimine hazırlanıyor
Türkiye, son dönemlerde petrol ve doğalgaza alternatif olarak gösterilen 'kaya gazı' üretimine hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreyi kirletmeden, belirli kriterler çerçevesinde kaya gazı kullanımı konusunda Enerji Bakanlığı ile ortak çalışma yapacaklarını açıkladı.Dünyada kaya gazı potansiyeli taşıyan 14 havza bulunduğunu ifade eden Bayraktar, şunları aktardı:

Kaya gazı için ortaklık arayışı
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Trakya’da kaya gazı arama ve üretim faaliyeti yapmak üzere hazırlıklara başladı. Kaya gazı için yabancı ortak arayan enerji yönetimi de ABD ve Kanada’da girişimlerde bulundu.

Doğalgaza alternatif: Kaya Gazı
Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak isteyen enerji yönetimi, “kaya gazı”na odaklandı. Bir taraftan ABD ve Kanada’ya, kaya gazı teknolojisiyle ilgili analiz yapmak üzere uzmanlarını gönderen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, diğer yandan Türkiye’nin kaya gazı rezervini belirlemek üzere geniş çaplı bir çalışma yürütüyor.

Kaya gazı sondajı ekimde yapılacak
Enerji ithalatını bitirme noktasına getiren ve fiyatları Avrupa'ya göre dörtte bir oranına indiren kaya gazı için Türkiye kolları sıvadı. İlk kaya gazı sondajı bu ay Diyarbakır'ın Konacık köyünde başlıyor.

'Türkiye'nin kaya gazı rezervi 13 trilyon metreküp'
Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) üyesi Jeolog Ümit Işık, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Trakya bölgesinde kaya gazı olarak bilinen “Şeyl gazı” rezervinin 13 trilyon metreküp olduğunu bildirdi.

Çelikçiler maliyetlerini kaya gazıyla düşürecek
Tüm dünyada doğalgaza alternatif olarak gösterilen kaya gazı Çelik İhracatçıları Birliği'nin de gündeminde. Birliğin, düzenlediği seminerde kaya gazı masaya yatırıldı. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci de çelik sektörünün, önemli ihracatçılar arasında bulunduğunu belirtti.