13 Zilka'de 1441 | 4 Temmuz 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hareketsizlik Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Uzun süre oturmak sağlığa zararlı!
Araştırmalar, uzun süre oturmanın obeziteden, kalp hastalıklarına çeşitli sorunları artırdığını ortaya koyuyor. Düzenli egzersiz yapılması da, bu riski ortadan kaldırmıyor. Kent yaşamı beraberinde birçok sorunun yanı sıra fiziksel hareketsizliği de getiriyor.

Hareketsizlik hastalık sebebi
Dünyadaki ölümlerin yüzde onu insanların hareketsizliklerinden kaynaklanıyor, her yıl hareket etmedikleri için çeşitli hastalıklara yakalanan 5 milyon kişi hayatını kaybediyor

Türkiye'de insanların yüzde 56'sı hareketsiz
Örgütün desteğiyle Brezilya’daki Pelotas Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan uluslararası araştırmayla ülkeler bazında tembellik endeksi çıkartıldı.

Hareketsizlik yorgunluk hissini azaltmıyor aksine arttırıyor
Düzenli fiziksel egzersizin psikolojik sağlığımızı olumlu etkilediğine dair oldukça fazla bilimsel kanıt var. Fiziksel egzersiz bir zamanlar Time Dergisi’nin kapağında doğal ilaç olarak tanımlanmıştı. 20 dakikalık bir egzersiz; kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor, stresimizi azaltıyor, enerji düzeyimizi arttırıp yorgunluğumuzu azaltıyor.

Hareketsizlik öldürüyor
Gelişen teknolojiyle artan "hareketsiz yaşamın", ani ölümlerin çoğunun nedeni olan toplardamarlardaki pıhtı oluşumu riskini yükselttiği belirtildi.

Gençlerin kalbini koruyan 7 altın kural
Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve sigara kullanımı, kalp damar sağlığına zarar veriyor. Genç yaşlardan itibaren düzensiz yaşam tarzını değiştirerek kalp hastalıklarından korunmak mümkün olabiliyor.

Uzun süreli oturmak pıhtılaşmadan ölüme sebep oluyor
Tromboz, dünyada yılda 3 milyon, ülkemizde ise 30 bin kişinin hayatına mal oluyor. Sorun, en çok da ofis çalışanlarını, bilgisayar başında uzun süre kalanları ve uzun süreli uçak ve otobüs yolculuğu yapanları tehdit ediyor. Özellikle de bilgisayar oyunlarının sihrine kapılıp, koltuğa çakılanlarda ölüm oranı çok yüksek.

Hareketsizlik ve kötü beslenme kanser sebebi
Posalıların az, işlenmiş gıdalar ve kızartmaların çok olduğu batı tarzı beslenme ve obezite, kolon kanseri riskini kat kat artırıyor. Türkiye’de en sık görülen üçüncü tür olan kolon kanserinin diğer önemli nedeni hareketsiz yaşam.