23 Zilka'de 1441 | 14 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hareketsizlik hastalık sebebi

Son Güncelleme: 18 TEMMUZ 2012 - TSİ 16:58

Dünyadaki ölümlerin yüzde onu insanların hareketsizliklerinden kaynaklanıyor, her yıl hareket etmedikleri için çeşitli hastalıklara yakalanan 5 milyon kişi hayatını kaybediyor 
'The Lancet' isimli İngiliz dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre dünya nüfusunun üçte biri fiziki olarak aktif değil. Bu hayat tarzının getirdiği hastalıklar sonucu her yıl yaklaşık 5 milyon insanın hayatını kaybettiği bildirildi.
Araştırmaya göre dünyada görülen ölümlerin yüzde onu insanların hareketsizliklerinden kaynaklanıyor. Yaşları 15'ten yukarı 10 kişiden 3'ü yeterince hareket etmiyor. Yaşları 13 ile 15 arasındaki çocuklarda ise bu oran 5 kişiden 4'ü olarak tesbit edildi.
Fiziki olarak aktif olmayanlar haftada en az beş sefer orta dereceli harekette bulunmayanlar, ya da haftada üç sefer yoğun bir şekilde hareket etmeyenler. Araştırma sonuçlarına göre aktif olmayan hanımların sayısı erkeklerden daha fazla ve insanlar yaşlandıkça aktivite oranları azalıyor.
İkinci bir araştırmaya göre fiziksel hareketsizlik çeşitli hastalıklara neden oluyor. 2008 yılındaki belirlemelere göre az hareket ettiklerinden dolayı yakalandıkları hastalıklar nedeniyle ölenlerin sayısı 5,3 milyon olarak tesbit edilmiş. Toplam ölüm sayısı ise 57 milyon olarak kaydedilmiş.
Araştırmacılar koroner kalp hastalıklarından yüzde 6'sının ve diyabetik tip 2 hastalıklarının da yüzde 7'sinin hareketsizliğin bir sonucu olduğunu açıkladılar. Göğüs ve bağırsak kanserlerinin de yüzde 10'u hareketsizlik sonucu meydana geliyor.
Bilim çevreleri, insanların bilgisayar başında saatlerce oturmak yerine yeterince hareket etmelerini sağlamak için yayalara ve bisiklet sürücülerine caddelerde güvenlik sağlanmasını tavsiye ediyorlar. Okullarda sporun teşvik edilerek, ücretsiz antreman alanları yapılmasını öneriyorlar.
Haber7