13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Üniversite sınavı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Üniversiteye girişler skor sınavıyla olacak
Üniversite sınavının tek bir alanda değil, birkaç kez değişik branşlarda yapılarak skorların belgelenmesi ve birden fazla sınava giren öğrencinin en yüksek puanının kabul edilmesi teklif edildi.

Üniversite sınavı maratonu tamamlandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün tamamlandı. Sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak YKS'de önceki gün Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) giren adaylar dün de Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil testine katıldı.

ÖSYM Başkanı'ndan şifre uyarısı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, üniversite sınavına girecek adayları, başvurularını son güne bırakmamaları ve aday işlemleri şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı

Üniversite sınavı başvuruları hafta sonu da yapılabilecek
ÖSYM, üniversite sınavına başvuruda bulunacak adayların sorun yaşamaması için başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlükleri hafta sonları da açık olacağını açıkladı. 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemlerinin 2 Ocak 2014 tarihinde başladığını belirten ÖSYM...

Üniversiteye girişte formül arayışları
MEB, dershane ihtiyacını ortadan kaldıran düzenlemenin ardından üniversiteye giriş sistemini de değiştiriyor. 2016'ya kadar tamamlanması planlanan sistemde 2 formül üzerinde çalışılıyor

Yüksek kaygı, YGS'de kâbusunuz olmasın
Üniversite adayları, 23 Mart'ta ilk sınavlarına girecek. Uzmanlar, sınavda aşırı sınav kaygısının başarısızlık getirdiğini vurgulayarak "Öğrenci sınav kaygısı yaşıyorsa bunu önceden fark edip başa çıkmayı öğrenmeli" diyor.

Üniversite sınavında YGS-LYS ayrımı kalkıyor
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversiteye girişte yeni sistemi açıkladı. YGS, LYS ayrımı kalktı, 2000 yılına kadar uygulanan ÖSS benzeri tek basamaklı sınav sistemine geçiliyor. Öğrenciler haziran ayında 2 gün sürecek, çok oturumlu tek bir sınava girecek. Puan türü 18’den 4’e indirilecek. Yeni sistem, bu yıl uygulamaya konulacak.

Üniversite sınavında tarih ve içerik değişti
YÖK, dün gece TYT’nin gününü ve içeriğini değiştirdi. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen Bilimleri testi ile Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri yeniden sınavın içine alındı.

Üniversite sınavında ders ağırlıkları belli oldu
YÖK, üniversite sınavında tüm adayların gireceği ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) soruların, adayın YKS puanına yapacağı etkiyi açıkladı.