6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite sınavı maratonu tamamlandı

Son Güncelleme: 2 TEMMUZ 2018 - TSİ 12:56

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün tamamlandı. Sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak YKS'de önceki gün Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) giren adaylar dün de Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil testine katıldı.

5 günden 2 güne indirilen, 2.3 milyon adayın katıldığı YKS için 40 günlük bir çalışma yapıldı. 4 milyon 548 bin 224 adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evraklarının naklinde 428 TIR ve 1 uçak kullanıldı. Sınav, her bir oturum için 350 bin kişi olmak üzere toplamda 700 bin kişilik güvenlik görevlisi tarafından takip edildi.

Uzmanlara göre sınav orta zorluktaydı. Genel olarak bilgi gerektiren, birkaç kazanımın ölçüldüğü, aynı zamanda yorum isteyen sorulardan oluşan sınavda, Matematik ve Tarih, adayları çok zorladı.

Uzmanlara göre AYT’de müfredat dışı soru yoktu. Genel olarak orta ve zor düzeydeki sorulardan oluşan testin en zoru Matematik oldu. AYT genel olarak bilgi gerektiren, birkaç kazanım ölçüldüğü, yorum isteyen sorulardan oluştu.

YKS'nin soru ve cevapları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı.

Sabah, Milliyet