21 Zilhicce 1441 | 11 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

elektrikli araç Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
TÜBİTAK'tan Ar-Ge'ye 5 milyon TL destek
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), hibrit ve elektrikli araç teknolojisi alanlarında Ar-Ge çalışması yapacak firmalara proje başına 5 milyon liraya kadar destek verecek.

500 milyon Euro’luk elektrikli araç sırası
TÜBİTAK’ın yüzde 100 Ar-Ge desteği ve devlet destekli 500 milyon Euro teşvikle başlattığı ‘elektrikli araç’ projesi için son teklif süresi 24 Mayıs’ta doldu.

Şarj eden otoyollar!
Elektrikli ve “akıllı” araçlar için çalışmalar sürerken, otoyollar da buna ayak uydurmaya çalışıyor. Almanya’da ağır ticariler için “elektrikli otoyol” açılırken, Çin, akıllı yol test ediyor.

Bursa’da elektrikle çalışabilen araç üretildi
Bursa’da, 50 kilometre hıza çıkabilen ve günde 150 kilometre yol yapan elektrikli araç üretildi. Hobi olarak işe koyulan Hasan Ünlüaslan ve Hakan Tezcan, klasik otomobillerden yola çıkarak ismini 'Mersus' koydukları elektrikli aracı görücüye çıkarttı.

Elektrikli araç ile İstabul-Ankara 7 TL
İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu MilAT 1453 Takımı’nın elektrikli modeli S2 adlı araçla İstanbul-Ankara arası 7 lira maliyetle katedilebiliyor.

Elektrikli araç satışı 413 bine ulaştı
Dünyada elektrikli araç satışları artıyor. ocak-eylül aylarında dünyada 413 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleşti. En yüksek oranlı artış Çin'de yaşandı. Çin'deki elektrikli araç satışı yüzde 126 gibi yüksek oranda artarak 227 bin adede çıktı.

2019’un enerji eğilimleri
Enerji uzmanı Louis Shaffer, 2019 yılı enerji eğilimleri değerlendirmesinde, elektrikli araç pazarının büyümeye devam edeceğini, rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılacağını, küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusunun güçleneceğini söylüyor.

Bor madeninden lityum çıkarılacak
Dünyada bor rezervlerinin yüzde 70’ine sahip olan Türkiye’nin çeşitli Ar-Ge çalışmaları ile bu konudaki girişimleri çeşitlendiriliyor.