28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

2019’un enerji eğilimleri

Son Güncelleme: 1 MART 2019 - TSİ 09:38

Enerji segment uzmanı Louis Shaffer, 2019 yılı enerji eğilimleri değerlendirmesinde yenilenebilir enerji için yapılan Kurumsal Güç Alım Sözleşmelerinin hız kazanacağını, elektrikli araç pazarının büyümeye devam edeceğini, rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılacağını, küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusunun güçleneceğini söylüyor. 

Shaffer’in ön plana çıkardığı dört trend şöyle:

Yenilenebilir enerji için yapılan Kurumsal Güç Alım Sözleşmeleri (PPA) hız kazanıyor:

ABD’de gelenekleşmiş olan daha az karbon ayak izi için uzun dönemli sözleşmelere zemin hazırlayan güç alım sözleşmelerinin varlığı ve büyümesi Avrupa’da gitgide yaygınlaşıyor. İşletmeler temiz olarak oluşturulmuş gücün sürümü için yenilenebilir enerji tesislerinin inşasına doğrudan kaynak sağlayabiliyor.”

Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam edebilir

“Gitgide daha fazla model piyasaya çıktıkça ve şarj etme altyapısı arttıkça Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam ediyor. 

Şebeke operatörlerinden, belediyelere, ticari binalara ve gelişimcilere kadar pek çok paydaşın, EV şarj altyapılarını sürdürülebilir şekilde barındırmak için bu uygulamayı benimsemesi gerekiyor. Kısa süre önce hazırlanan raporda da görüldüğü gibi, milyonlarca elektrikli aracı destekleyecek olan altyapıyı geliştirmek, yalnızca Birleşik Krallık ve Almanya’da 14 milyar euro pazar fırsatı anlamına geliyor. Akıllı şarj ve akü depolama bu büyümeyi sağlamada kilit rol oynuyor.”

Rüzgar ve güneş enerjisi projeleri gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılıyor.

“Avrupa genelindeki şirketler toptan enerji pazarlarında rekabet edebilmek için yenilenebilir enerji tesislerini ticari anlamda inşa etmeye başlıyor. Bu şekilde bir enerji üretimi, bu tür tesislere yalnızca mevcut geniş ölçekli enerji üretimiyle rekabet etmeye dayalı olarak etkili bir şekilde maddi kaynak sağlanabileceği anlamına geliyor. Bu tesislerin bazıları, enerji depolama özelliğini ekleyerek, yüksek perakende oranlarının ortaya çıktığı zamanlardan yararlanmak amacıyla ara kazanç sağlayabilir ve sonuç olarak yatırım karlılığını arttırabilir.”

Küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusu yapılıyor

Bu rapor aynı zamanda küresel ısınmanın işaretlerini daha ağır hava koşulları ve deniz seviyesinin yükselmesiyle hali hazırda da görmekte olduğumuzu gösteriyor. Dünya genelinde had safhaya ulaşan aşırı sıcaklık, soğuk hava, fırtına, yangın ve kuraklıklardan sonra; 24.Taraflar Konferansı’nda, kısa dönemde hangi adımların atılabileceğine odaklanılması bekleniyor.

Dünya