15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
En güzel karne hediyesi: 'Çocuklarla Başbaşa'
Çocuklarına karne hediyesi düşünen ailelere Server İletişimin bir tavsiyesi var. Merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi'nin, Gülçocuk dergisinde kaleme aldığı yazılardan oluşan 'Çocuklarla Başbaşa', çocuklarınız için güzel bir karne hediyesi...

En Mühim İşimiz: Berat Kandilimizin İhyası
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Ocak 1996 nüshası için kaleme aldığı “En Mühim İşimiz: Berat Kandilimizin İhyası” başlıklı başyazısını, Berat Kandili münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

AKRA FM'den Berat Kandili özel yayın akışı…
Hayat kılavuzumuz Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği, semadan rahmetin yağdığı, tevbe edenlerin kurtuluşla müjdelendiği mübarek Berat Kandilini AKRA FM’de özel yayın akışıyla idrak ediyoruz…

Mekke-i Mükerreme’de Kurban Bayramı
Merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi'nin İslam Dergisi'nin Mayıs 1996 nüshası için kaleme aldığı "Mekke-i Mükerreme'de Kurban Bayramı" başlıklı başmakalesini Kurban Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ hazretlerinin, biz mü’min kullarına armağan ettiği iki mübarek bayramdan biri Ramazan bayramı (ıydü’l-fıtr), diğeri de Kurban bayramıdır (ıydü’l-adhâ).

1434 YÂD GÜNLERİ HATİM DUYURUSU…
Mehmed Zahid Kotku (Rh. A.) ve Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendiler, doğumlarının Hicri yıldönümlerinde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd ediliyor. Okunan hatimlerle ilgili bilgilerini, İskenderpaşa Camii Derneği’nin +90 212 525 66 27 no’lu telefonuna bildirebilir, 0212 621 99 74 nolu faksına gönderebilir veya [email protected] e-posta adresine iletebilirsiniz.

Mevlid Kandili ve Aile
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Kasım 1986 nüshası için kaleme aldığı “Mevlid Kandili ve Aile” başlıklı başyazısını Mevlid kandili münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: "...Yatsı namazına çoluk çocuk sevinçle camilere gitmeli; oralardaki programları vaazları can kulağı ile dinlemeli; Kur’an’lar ilahiler okumalı, tesbihler çekmeli, zikirler, ibadetler etmeli, çokça salât ü selâmlar ile geceyi îmar ve ihya eylemeliyiz."

M.E.C. Vakfı 52 bin aileye kurban etini ilk elden ulaştırdı
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi adına kurulan M.E.C. Vakfı, kurban ibadetini kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirme gayesiyle gerçekleştirdiği yedinci uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezya’daki 52 bin aileye kurban etleri bu yıl da ilk elden ulaştırıldı.

MEHMED ZÂHİD KOTKU HOCAEFENDİ YARIN YÂD EDİLİYOR
20. yüzyılın önemli mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 120. yıldönümü vesilesiyle Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla 30 Muharrem 1435/3 Aralık 2013 Salı günü yâd ediliyor. Yâd günü akşam namazını müteakiben İskenderpaşa Camii’nde çeşitli programlar tertip edilecek.

'Kullara Allah’ı, Allah’a kulları sevdiren mürşidi kâmildi'
M. Zâhid Kotku Hazretleri’nin “kullara Allah’ı, Allah’a kullarını” sevdirdiğini belirten Dr. Necdet Yılmaz, “Mütevazıydı, sadeliği severdi ancak vakurdu, dik duruş sergilerdi. Bir imamın, yüzyıllar sonra, zor şartlarda ve riskli zamanlarda Hz. Muhammed’e nasıl tam manasıyla ittiba edebileceğini gösterdi. Yaşadığı dönemde tüm insanlara pınarı gösteren bir mürşidi kâmildi. O pınar Hz. Peygamber idi” dedi.

1435 YÂD GÜNÜ HATİM DUYURUSU…
20. yüzyılın önemli âlim, ârif, lider ve mürşid-i kâmillerinden Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi, doğumunun 78. yılında, Hicri 13 Safer 1435, Miladi 16 Aralık 2013 Pazartesi günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek...

M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin fikir dünyasında adalet ve hukuk
İslâm'da kutsal kavramlarının başında doğruluk, hak ve hakikat kavramları yer alır. Bunların akabinde ise adalet kavramı gelir. İslamda adalet, hak ve hukuk kavramları kul ile Rabbi arasındaki ilişkilerden başlayarak kişiler arası ilişkilerden devlet işlerine hatta canlı cansız yaratılmışlara kadar bütün münasebetleri düzenleyen en mühim prensibdir.

İlim, fikir ve gönül önderi M. Es’ad Coşan Hocaefendi yâd edildi
20. yüzyılın önemli âlim, ârif, lider ve mürşid-i kâmillerinden Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.)Hocaefendi, dünyaya gelişinin hicri 78.yıldönümünde Kur’an-ı Kerim hatimleriyle ve AKRA FM’de özel programlarla yâd edildi.

Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi doğumunun Hicri 121. yılında yâd edildi
20. yüzyılın mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 121. yıldönümünde Kur'an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla yâd edildi. M. Zâhid Kotku Hocaefendi, AKRA FM'de özel yayın akışıyla, akşam namazını müteakiben ise İskenderpaşa Camii'nde sevenleri tarafından anıldı.

M. Es’ad Coşan Hocaefendi dualarla yâd edildi
Mahmud Es’ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Necdet Yılmaz, “Hocamız, ideal insan modeli ortaya koyma amacı gütmüştür. Müslümanların ve bütün insanlığın İslam ile itibara kavuşmasını sağlamaya çalışmıştır. Müslümanların problemleri temel çilesidir. Hem eserleriyle hem de şahsiyetiyle tanınmıştır, tanınacaktır” dedi.

Avrupa’da 1437- Yâd Özel Programı
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendinin doğumlarının 80. Yılı vesilesiyle gerçekleştirilecek olan programda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Türer, "Mahmud Es´ad Coşan Hocaefendinin Tevhid Anlayışı" başlığıyla bir seminer verecek. Ayrıca tasavvuf müziği dinletisinin yer alacağı programa katılanlar, Server Yayınları standını da gezebilecek.