8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Portekiz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Avrupa borcuna borç katıyor
Yunanistan ve Portekiz’in ardından AB’nin büyük ülkelerinde de borçlanma faizleri zirve yaptı. Türkiye 10 yıllık Eurobond faizinde yüzde 5.3’le borçlanırken, İtalya ve İspanya yüzde 7’leri konuşuyor

Portekiz ve Mısır için not indirimi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Portekiz’in kredi notunu indirdi. Fitch, Portekiz’in kredi notunu bir basamak indirerek, AA(-)’ye çekti. Reyting kuruluşu, zayıf bir toparlanma içinde olan Portekiz’in borç ödeme kapasitesine ilişkin kaygıların arttığına dikkat çekti.

Avrupa yine sokakta
Borç kriziyle boğuşan Avro bölgesinde, faturayı ödemek istemeyen halk protesto gösterilerini sürdürüyor.

Portekiz'de ağır ekonomik tedbirler
Ekonomik krizin yoğun şekilde yaşandığı Portekiz'de hükümet vergileri arttırmayı planlıyor. Portekiz halkı ise bu düşünceyle hazırlanan yeni bütçeden memnun değil.

Portekiz ve irlanda'nın kredi vadesi uzatıldı
AB ekonomi ve maliye bakanları, İrlanda ve Portekiz'e kurtarma paketi kapsamında verilen kredilerin vadesinin 7 yıl uzatılmasına karar verdi.

Vergi kaçakçılığını önleyene lüks araba ve para verecek
Ekonomik krizle mücadele eden ve kamu açığını düşürmek için uyguladığı kemer sıkma politikalarının yanı sıra gelirlerini artırmak için vergileri yükselten Portekiz hükümeti, bu kez vergi kaçırma sorununa karşı ilginç bir yöntem buldu.

Portekiz 'kurtardı'
Avrupa'nın krizdeki en zayıf halkalarından Portekiz'in 87 milyar euroluk üç yıllık kurtarma paketi sona erdi. Bilanço tekrar büyümeye geçiş, borçlarda ve işsizlikte azalma. Ancak ülke hâlâ reforma muhtaç

Portekiz'den AB'nin mülteci politikasına eleştiri
AB’nin 2015’te patlak veren mülteci krizine yönelik politikalarını değerlendiren Portekiz milletvekili Gomes, “AB mülteci sorunuyla çok kötü bir şekilde baş etti. Avrupa’nın temel değerlerine ve ulusal değerlere ihanet etti” dedi.

Portekiz'de yenilenebilir enerji üretimi öne geçti
Avrupa Birliği'nin yenilenebilir enerjide öncü ülkelerinden Portekiz'de mart ayında yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik üretimi, ülkenin toplam elektrik tüketimini geçti.

Portekiz'de yere izmarit atana ceza
Portekiz meclisinde 19 Temmuz'da kabul edilen ve toksik atıkların çevresel etkileriyle mücadeleyi amaçlayan yeni yasaya göre, yere sigara izmariti atanlar, 25 ila 250 avro para cezasına çarptırılacak.

Portekiz ve Polonya'dan iş gücü açığına önlem
Portekiz hükümeti yurt dışına göç eden vatandaşlarının ülkeye geri dönmesi için 6 bin 536 euroluk teşvik programı başlattı. Polonya'da ise 26 yaşından küçük olan ve yılda 20 bin euronun altında kazanan gençler, gelir vergisi ödemiyor.

Portekiz enerjisinin tamamını yenilenebilir enerjiden
Portekiz Avrupa Birliği’nde tarihi bir ilke imza attı. İberik yarımadasının bu küçük ülkesi Avrupa Birliği’nde enerji ihtiyacının yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden karşılayan ilk ülke oldu. Ülke enerji ihtiyacını kesintisiz 107 saat boyunca rüzgar, su ve güneşten sağladı.