10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Euro kurbanları

Son Güncelleme: 10 KASIM 2011 - TSİ 11:04

Euronun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir
Herşey küresel ekonomik krizin patlak vermesi ile başladı. Açgözlü bankaların sorumsuzca aldığı riskler çok sayıda ülkenin ekonomisini derinden sarstı. Resesyona giren Avrupa ülkeleri krizde üretimden çok tüketime yönelik bir ekonomi politikası izleyince Euro Bölgesi büyük bir açmaza girdi. Aslında daha basit bir ifade ile Avrupa'nın kuzeyi üretime yönelik verimli bir ekonomik politika izlerken Güney Avrupa daha çok kuzeyin ürettiğini tüketmeyi tercih etti. Kurtarma yardımları ve kemer sıkma politikalarına rağmen mali kriz batağından bir türlü kurtulamayan ülkelerin bu durumu Avrupa'da adeta domino etkisi yarattı. Şimdi yapılan hataların ve verimlilik ekonomisine paralel bir politika izlemeyen ülkeler birer birer faturaları ödemeye başladı. 
SAYI GİDEREK ARTIYOR 
İflasın eşiğine gelen çok sayıda Euro Bölgesi ülkesinde liderler ardı ardına koltuğunu kaybediyor. İşin kötü tarafı şu an sayıları 6'yı bulan kurban sayısının daha da artacak olması. İrlanda Başbakanı Brian Cowen euronun ilk kurbanı oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Birliği'nden (AB) kurtarma yardımı alan ülkelerin yaşadığı mali krize politik kriz de eklenince kurban listesinde İrlanda'yı Portekiz, İspanya, Slovakya, Yunanistan ve İtalya izledi. Şimdi gözler kemer sıkma önlemleri ile bütçe açığını kontrol altına almaya çalışan ve kredi notunu korumaya çalışan Sarkozy hükümetine çevrildi. 
SABAH