29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Fındık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Fındıkta rekolte sevinci
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Genel Başkanı Lütfi Bayraktar, hava şartları nedeniyle son 2 yıldır düşük seyreden fındık rekoltesinin bu yıl, 650-700 bin ton civarında olacağını anlattı.

Fındık fiyatı geriledi
Fındık fiyatının önceki gün itibarıyla 3.5 liraya kadar gerilediğini söyleyen Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı, bu durumu 'hoş geldin serbest piyasa ekonomisi' olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Ordu'da emanete verilen fındık depolara sığmadı
Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, yaptığı açıklamada, tüm uyarılara rağmen fındık üreticisinin hızla pazara fındık indirmeye devam ettiğini söyledi.

Fındık artık 'lisanslı' oluyor
Fındık üreticisi artık ürününü lisanslı depoya teslim edebilecek. Lisanslı depoculuk için pilot bölgeseçilen Ünye ve Düzce'de lisanslı depoculuk uygulaması başladı.

Kuyumcunun umudu "yeşil altın"
Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Adnan Keskin, yaptığı açıklamada, altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ve düğün sezonunun Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle yaz aylarını çok iyi geçiremediklerini söyledi.

Fındığı sıcak vurdu
Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin, aşırı sıcakların fındık bahçelerinde tepe yanıklarına yol açmaya başladığını söyledi. Keskin, yaptığı açıklamada, Giresun’da son yılların en sıcak Haziran aylarından birinin yaşandığını belirtti.

Fındık elimizden kayıp gidiyor
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını, bu nedenle fındığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fındığını lisanslı depoya koyan üretici kazandı
Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Mesut Atav, yaptığı açıklamada, Fındık üreticisi sağlıklı ve güvenli depolama imkanlarına sahip olmadığından her yıl hasat ettiği ürününü kurutur kurutmaz, emanet olarak tüccara bırakıyor ya da tüccar ne fiyat verirse hemen satarak nakde çeviriyor.

Fındığı Türkiye üretiyor Avrupalı tüketiyor
Dünya fındığının yaklaşık yüzde 75'ini üreten Türkiye, bu fındığın ancak yüzde 20'sini tüketiyor.

Kar, fındıkta afet boyutunda hasara yol açtı
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akbaşlı, dün gece kar yağışıyla aşırı soğuk havanın etkili olduğunu söyledi.

Don en büyük zararı fındık ve kayısıya verdi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, don riskinin verdiği zararın en fazla üretimi belirli bölgede yoğunlaşan fındık ve kayısıda gerçekleştiğini belirtti.

'Kalp sağlığı için fındık fıstık yiyin'
ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin 200 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırma, haftada iki kez başta fındık olmak üzere, yer fıstığı ve fıstık yiyenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 25 oranında düşürdüğünü gösterdi.

Fındıkta ihracatın yarısı yabancılara geçti
Türkiye, üretimde ve ihracatta en güçlü olduğu tarım ürünü fındıkta piyasayı yabancılara bırakıyor. Dünyanın en büyük 4 çikolata üreticisinden biri olan İtalyan şirketin dünyanın en büyük fındık ihracatçısı ve 12 yıldır ihracat şampiyonu olan bir Türk şirketini satın alması fındık piyasasında dengeleri değiştirdi.

Fındıkta verim az dalgalanma çok
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü raporuna göre, dünya genelinde fındık tüketiminin yüzde 91’i Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştiriliyor ve bunun yüzde 80’i çikolata ve şekerleme sanayinde ham madde olarak kullanılıyor.

Fındık üretimi yüzde 75 azalacak
Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB), fındıkta dekar başına verimin don nedeniyle 54 kilograma düşeceğini açıkladı.