10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Fındık artık 'lisanslı' oluyor

Son Güncelleme: 12 EYLÜL 2012 - TSİ 10:41

Fındık üreticisi artık ürününü lisanslı depoya teslim edebilecek. Lisanslı depoculuk için pilot bölgeseçilen Ünye ve Düzce'de lisanslı depoculuk uygulaması başladı.

Lisanslı depoculuk için pilot bölge seçilen Ünye ve Düzce'de lisanslı depoculuk uygulaması başladı. Fındık sektöründe lisanslı depoculuk için pilot bölge seçilen Ünye ve Düzce'nin ticaret borsası başkanları fındığın geleceği açısından tüm kesimleri bu sürece destek vermeye çağırdı.

Lisanslı depoculuk Düzce'de bu sezon 10 bin, Ünye'de 25 bin tonla başlayacak. Bu yıl ilk defa uygulanacak sistemde fındık üretici isterse ürününü depolarda 2 yıl bekletilebilecek. Üretici bu sisteme dahil olduğunda depoya giden ürün için kilo başına aylık 13 kuruş depo kirası ödeyecek Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, uzun zamandan beri gündemde olan lisanslı depoculuk faaliyetlerine ilçede bu sezon başlayacaklarını vurgulayarak, "Düzce olarak 10 bin tonluk depoyla başlıyoruz. 9 bin ton ürün alacağımız kanısındayız. Tüm çevrelerin bu olumlu sürece destek vermesini istiyoruz" dedi.

Dünya