4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Macaristan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hayvan kaçakçılığı tavan yaptı
Bu yıl et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen kaçakçılar, kurban bayramı öncesi küçük ve büyük baş hayvan kaçakçılığına yöneldi.

Macaristan'dan alımlar neden durdu?
Macaristan'dan ithal edildi diye gösterilerek deli dana riski taşıyan ülkelerden hayvan ithal edildiği ortaya çıktı. Hayvan hastalıklarından ari olduğu için “güvenli” bulunarak hayvan ithaline izin verilen Macaristan, hayvan vurguncularının da yeni kapısı oldu.

Macaristan, IMF yardımını reddetti
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, IMF'nin stand-by anlaşması için getirdiği koşulları reddetti. Orban, yardım koşullarının kabul edilemez bulunduğunu bu nedenle de reddedildiğini açıkladı.

Macaristan, sığınmacılara tutumunu sertleştiriyor
Türkiye milyonlarca göçmene ev sahipliği yaparken Avrupa ülkeleri bir avuç göçmeni nereye yerleştireceklerini tartışıyor.

Macaristan sığınmacıları geri kabul etmeyecek
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkesi üzerinden Batı Avrupa'ya ulaşan sığınmacıları geri kabul etmeyeceklerini ama söz konusu sığınmacıların Yunanistan'a geri taşınması için yardıma hazır olduklarını söyledi.

Macaristan göçmen paktından çekiliyor
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin, Birleşmiş Milletler'in göçü küresel çapta düzenlemeyi amaçlayan süreçten çekilme kararı aldığını açıkladı.

2016 yılı sığınmacı kabul raporu açıklandı
Uluslararası Af Örgütü, 2016 Yıllık Raporunu yayınladı. Geçen yıl 358 bin mülteci Avrupa kıyılarına ayak bastı. Yunan adalarına sığınanların sayısında ciddi anlamda düşüş kaydedildi.

Macaristan sığınmacıları kabul etmeyecek!
Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, Batı Avrupa ülkelerinin yaklaşık 30 bin sığınmacıyı Macaristan'a geri göndermek istediğini ve bunun gelecek aylarda ciddi tartışmalara neden olacağını söyledi.

Macaristan'dan sığınmacılara karşı insanlık dışı önlem
Macaristan, sığınmacı girişini durdurmak için Sırbistan sınırında inşa edilen ikinci tel örgüye elektrik verecek.

Macaristan’da mültecilerin dolaşımı yasaklandı
Alınan kararla yasal ya da yasa dışı yollardan Macaristan’a girerek iltica başvurusunda bulunan mülteciler, başvurularının Macar yetkililer tarafından cevaplanana kadar kaldıkları kamptan dışarı çıkamayacaklar.

Macaristan'da Müslümanları kısıtlayan kararname iptal
Macaristan'da Anayasaya Mahkemesi, Müslümanların ibadetlerini kısıtlayan Asotthalom Belediyesinin kararnamesini anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

Macaristan'dan sığınmacılara karşı elektrikli tel örgü
Macaristan'ın ülkeye sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırına çektiği tel örgüye elektrik verdiği iddia edildi. Sınıra üç dilde uyarı yazısı asıldı.

AB'de mülteci almayan üç ülke için yasal süreç
AB, mülteci almayı reddeden Çekya, Macaristan ve Polonya'nın AB kararlarını yok saydıkları gerekçesiyle ihlal prosedürü başlatmaya karar verdi.

Macaristan'da Kanuni'nin türbesi aranacak
Macaristan seferi sırasında Zigetvar şehrinde 1566'da vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın burada defnedilen iç organlarının bulunduğu türbe, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Zigetvar Belediyesi işbirliğiyle tespit edilerek gün yüzüne çıkarılacak.

Macaristan'da Tuna nehri taştı
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Tuna nehrinin taşması nedeni ile Margit adasına giriş ve çıkışlar yasaklanırken, nehir kenarına paralel yol da su altında kaldı.