18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Hayvan kaçakçılığı tavan yaptı

Son Güncelleme: 10 KASIM 2011 - TSİ 11:08

Bu yıl et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen kaçakçılar, kurban bayramı öncesi küçük ve büyük baş hayvan kaçakçılığına yöneldi.
Gümrüklerde ele geçirilen büyük ve küçükbaş hayvan sayısı geçen yıl sadece 12 iken, bu yıl Ekim ayı itibariyle 1075'e ulaştı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kaçak hayvanlar genellikle ''eksik beyan'' ve ''sahte izin belgeleri'' yöntemleri kullanılarak gümrük kapılarından geçirilmeye çalışılıyor. Yurt dışından hayvan ithal eden bazı kişiler örneğin 200 hayvan beyan edip, 250 hayvanı ülkeye sokmaya çalışıyor ya da sahte izin belgeleri düzenleyerek hayvan getiriyorlar. Bunun yanı sıra kaçakçılar daha çok sınır kapılarının bulunmadığı bölgelerde tel örgülerden ve mayınlı sahalardan sürüler halinde hayvanları ülkeye sokuyorlar.
Gümrüklerde her yıl ortalama 50-100 adet arasında küçük ve büyükbaş kaçak hayvana el konulurken, 2011 yılında hayvan kaçakçılığında adeta patlama yaşandı. Geçen yıl gümrük kapılarında 3 bin lira değerinde toplam 12 küçükbaş hayvan ele geçirilirken, bu yıl Ekim ayı sonu itibariyle 742'si küçükbaş, 333'ü de büyükbaş olmak üzere toplam 1075 kaçak hayvana el konuldu. El konulan hayvanların maddi değeri ise 1 milyon 514 bin lira olarak kayıtlara geçti. Söz konusu kaçakçılık olaylarıyla ilgili 35 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.
Kaçak hayvanlar daha çok Kapıkule ve Nusaybin sınır kapılarından sokulmaya çalışılıyor. En çok kaçak hayvan ise Bulgaristan, Macaristan ve Suriye'den getiriliyor. Ayrıca, Irak ve İran sınırlarından da ülkeye kaçak hayvan sokuluyor.
MİLLİ GAZETE