3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Oruç Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Oruç tutarken kalbinizi koruyun
Bu gece yarısından sonra ilk sahura kalkılacak. Yarın ilk iftar yapılacak. Ancak sahur ve iftar arasındaki uzun süre için uzmanlar uyarıyor.

Oruç ayı Ramazan ilk teravihle başladı
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilerde teravih heyecanı ve hareketliliği yaşandı. İlk teravih için camileri dolduran vatandaşlar huşu içinde namazlarını kıldı.

Çocukları da oruca alıştırın
Kişiliğin oluşmaya başladığı çocukluk döneminde, çocukların ileriki hayatlarındra bir yetişkin olarak yapmaları istenen davranışların temeli bu dönemlerde atılıyor.

Oruç, hastalıkları önlüyor
Ramazan ayında oruç tutmak fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretirken, zihnimizin de daha pratik çalışmasına fırsat verir.

Kansere karşı orucun faydaları
Bursa'da ‘Sağlıklı Yaşam’ konulu panelde konuşan Dr. Ender Saraç kanseri anlattı. Kanserin bulunmuş radikal bir çaresi olmadığını dile getiren Saraç, kanser için risk faktörlerinden bahsetti.

'Allah, oruç tutun diyor, aç durun demiyor'
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "Oruç tutan bir Müslüman eliyle, diliyle, gözüyle, kulağıyla bütün organları ile oruç tutmalıdır. Yani günahlardan da oruçlu olmak, kötülüklerden de oruçlu olmak önemlidir.” dedi.

'Oruç diyet programı değil niyettir'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin, orucun bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, "Oruç sabahtan akşama kadar aç kalmak demek olmadığı gibi bir diyet programı da değildir" dedi.

'İnanç ve oruç bir iç doktordur'
Ramazan ayı ruhsal yapılanmayı gözden geçirmek, stres ve huzur bozucu duygulardan uzaklaşıp iyiye, güzele, huzura odaklanmak için müthiş bir fırsattır.

Oruç stres kaygı ve depresyonu azaltıyor
Orucun birey ve toplum psikolojisinde önemli etkileri olduğunu belirten psikiyatr Burak Toprak, "Ramazan bu anlamda, insanın kendi benliğini tanıması için adeta bir iç hesaplaşmaya girdiği, varoluşsal anlamlar aramaya başladığı bir aydır....

Karaciğerin yağlanması oruç tutanlarda azalıyor
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nuh Zafer Cantürk, orucun, mideden kalbe, böbreklerden karaciğere birçok organın dinlenmesine ve onarımına olanak sağladığını bildirdi.

Orucun 3 dönemi
Ramazan ayı oruçlu için anlama, alışma arınma dönemi olarak ifade edilebilir.

Ramazan bitmek üzere; gayretlerinizi arttırın...
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini iyi değerlendirmek ve Ramazandaki ibadet hassasiyetini ramazan sonrasında da sürdürmek hususundaki sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ hazretleri nice nice Ramazanlara sıhhatle, afiyetle ulaştırsın. Sıhhat afiyetle Ramazanları ihyâ etmeyi nasip eylesin.

Orucu diyet olarak görmeyin
Ramazan ayının gelmesiyle beslenme önerilerinde bulunan uzmanlar, orucun diyet yerine geçmeyeceğini belirterek, iftar ve sahurda hafif gıdaların tüketilmesini tavsiye ediyor. Uzman Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan ayı boyunca kilo vermek yerine almamaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, oruç tutmanın zayıflama biçimi olmadığını söyledi.

İftarda sigara damar sistemini bozuyor
Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutan sigara tiryakilerine özellikle iftarda sigara içmemeleri çağrısında bulunuyor.

Oruç Yaşlanmayı Geciktiriyor
Beslenme alışkanlıkları insan sağlığını her geçen gün olumsuz etkiliyor. Gelişen teknoloji de insanoğlunu hareketsizliğe yöneltiyor