15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Oruç ayı Ramazan ilk teravihle başladı

Son Güncelleme: 20 TEMMUZ 2012 - TSİ 11:28

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilerde teravih heyecanı ve hareketliliği yaşandı. İlk teravih için camileri dolduran vatandaşlar huşu içinde namazlarını kıldı.
Onbir ayın sultanı Ramazan ayı başladı. Teravih namazı ile birlikte müslümanlar oruç ayına girdi. İstanbullular, özellikle tarihi camilerde boş yer bırakmadı. Kadınlı erkekli camileri dolduranlar, teravih namazı coşkusunu birlikte yaşadı. Fatih Camisi'nde kılınan teravih namazı da binlerce insanı bir araya getirdi. Dün akşam namazının ardından yavaş yavaş camiye gelmeye başlayan kalabalık, yatsı namazı vaktiyle birlikte doruğa ulaştı. Kadınların da yoğun şekilde rağbet ettiği teravih namazında çocuklar da her zamanki gibi kendilerine ait saydıkları her yerde oyun oynadı. Çocuklar kimi zaman annelerinin yanında, kimi zaman da bahçede güle oynaya zaman geçirdi.
Fatih Camisi'nde kılınan teravih namazında kadınlar için ayrılan üst kısım yeterli olmayınca cemaat iç avlu kenarında ve giriş kısımlarda namaza durdu. Restore edildikten sonra ibadete yeniden açılan Fatih Camisi'nde ilk teravih namazını kılanlar, namazın ardından Ramazan'a ilişkin görüşlerini ibadet, sabır ve özlem olarak dile getirdi. Ramazan ayının manevi ortamından yeteri kadar istifade edebilmeyi istediklerini söyleyen vatandaşlar, özellikle çocuklarla birlikte camide olmanın ayrı bir güzelliği olduğunu anlattı.
Sultanahmet'te ilk teravih heyecanı
İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, dün kılınan ilk teravih namazıyla başladı. Bazı vatandaşlar, ilk teravih namazını Sultanahmet gibi tarihi bir camide kılacakları için heyecanlı olduklarını belirterek, ramazan ayını idrak etmekten mutlu olduklarını kaydettiler. Teravih namazı için bazı Arap turistlerin de camiye geldiği görüldü. Sultanahmet Camisi'nde kılınan ramazan ayının ilk teravih namazı sonrasında ilahiler okundu, dualar edildi. Öte yandan, Sultanahmet Camisi'ne, "Hoş geldin onbir ayın sultanı" yazılı mahya asıldı. 
112 yıl aradan sonra ilk teravih namazı
2010 yılında ibadete açılan camide, 112 yıl aradan sonra ilk teravih kılındı. Van Kalesi'nin zirvesinde, Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen, Süleyman Han Camisi teravih namazına ev sahipliği yaptı.
Van Valisi Münir Karaloğlu, geçen yıl 97 yıl aradan sonra eski Van şehrindeki Hüsrevpaşa Camisi'nde teravih kılınmaya başladığını, ancak caminin depremde hasar görmesi nedeniyle onarıma alındığını söyledi.
Süleyman Han Camisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı restorasyon çalışmasının ardından 2010 yılında ibadete açılmıştı.
Depremzedeler konteyner kentte ilk teravih namazını kıldı
Van'da meydana gelen iki büyük depremin ardından konteyner kentlere yerleştirilen depremzedeler, Ramazan'ın ilk teravih namazını da buralarda inşa edilen mescitlerde kıldı. Mescitleri hınca hınç dolduran depremzedeler, mübarek aya erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerin ardından Van ve Erciş'e kurulan 35 konteyner kentte ilk teravih namazı kılındı. Oruç ayının başlaması heyecanıyla erkenden camilere gelen vatandaşlar, yatsı namazının ardından teravih namazını eda etti. Gencinden yaşlısına herkes teravih coşkusunu doyasıya yaşadı. Depremzedeler Ramazan'ın gelişini sarılarak ve tokalaşarak kutladı.
Ramazan ayına girdikleri için çok mutlu olduklarını kaydeden konteyner sakinleri, "Yaşanan depremlerin ardından bu konteynerlere yerleştirildik. Burada zor da olsa yaşıyoruz. Yaşadığımız onca acının ardından Allah'a hamdolsun bu mübarek ayı tekrar gördük. Bu güzel ayın tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.
91 yıl sonra ilk teravih namazı
Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı namazı ile birlikte 91 yıl aranın ardından ibadete açılan İznik Ayasofya Camii'nde ilk teravih namazı da eda edildi.
M.S 787 yılında 7. konsülün toplanmasıyla İncil'in değiştirildiği ve 1331 yılında da Orhangazi'nin İznik'i fethetmesi ile Kilise'den Camiye çevrilen Ayasofya, yılın ilk teravih namazına tanıklık etti. 

Sabah / haber7 / TRT