3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

itikaf Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mescidi Aksa'da itikaf sıkıntısı
Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa'da itikafa girmek isteyen Batı Şerialılar büyük zorluklarla karşılaşıyor.

Ramazanın son günleri ve itikâf
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini değerlendirme ve itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ hazretleri Ramazan’ın bütün güzelliklerinden hissedâr eylesin, payınızı bol bol ihsân eylesin. Feyziniz çok olsun, Allah’ın rahmetine erin, dünyanız, âhiretiniz mâmur olsun...

İtikâf'ın önemi
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah-u Teàlâ Hazretleri Ramazan ayının feyzinden, bereketinden, mânevî ikramlarından, ihsanlarından cümlenizi istifade eden, Ramazandan faydalanan, yararlanan, Ramazanda kazanan kullarından eylesin... Mahrum kalan kullarından eylemesin...

Kadir Gecesi ve itikâf
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadir gecesi ve itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz: Biliyorsunuz Kadir gecesi Kur'ân-ı Kerîm'de Sûretü'l-Kadr'de geçiyor. Bir insanın seksen yıl yaşadığını düşünsek bir ömre bedel olan bir gece. Kadir gecesi hangi gece? Ramazan'ın hangi gecesi?..

Ramazanda Neler Yapalım?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 2 Şubat 1995/2 Ramazan 1415 tarihinde Denizli’de yaptıkları sohbeti sadeleştirerek istifadenize sunuyoruz. Ramazan ayında gözümüzü dört açacağız, kadir gecesini kaçırmamaya çalışacağız. Bunun için ramazanın son on gününde itikâfa gireceğiz.

Türkiye’de 'genç itikaf' zamanı
"Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan'ın son on gününde itikâfa çekilirdi." [Buhârî, İ'tikâf 1] Ramazan’ın son günlerindeyiz. Peygamber Efendimiz’in hayatında hiç terk etmediği itikâf sünnetini günümüzde yaşatmak için Türkiye genelinde birçok ilde itikâf programları düzenleniyor. Özellikle günümüz gençlerinin itikâfı tanımalarını, sevmelerini ve yerine getirmelerini sağlamak gayesiyle...

Bin 694 camide itikaf var
İbadet ve yardımlaşma ayı olan, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni barındıran ramazan ayının son 10 gününe girilmesiyle müslümanlar itikafa girmeye başladı. Ramazan ayı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığının müslümanların ibadetlerini kolaylaştırmak amacıyla aldığı tedbirler kapsamında, itikaf için bin 694 cami belirlendi.

Şimdi itikâf zamanı...
Peygamber (sas) Efendimizin itikâf sünnetinin günümüzde ihya edilmesi gayesiyle Zinde Gençlik gönüllülerince kurulan Genç İtikâf Grubu tarafından Ramazan ayının son on günü Türkiye genelindeki birçok şehirde itikâf programı düzenleniyor. Hz. Âişe’nin rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz orucun farz kılınmasından ömrünün sonuna kadar Ramazan aylarının son on gününde itikâfa girmiştir.

İtikaf için 4 bin 655 cami hazır
Ramazan ayının en önemli sünnetlerinden itikaf ibadetini yerine getirmek isteyenler için Türkiye genelinde 4 bin 655 cami hazırlandı.

Genç İtikâf Grubu, itikâfa davet ediyor
‘Genç İtikaf Grubu’ Ramazan ayının son on gününde Türkiye ve Dünya genelinde 1438 yılı Genç İtikaf programları düzenliyor. ‘Sen değişirsen, dünya değişir’ çağrısıyla sürdürülen program, hicri 29 Ramazan 1438, miladi 24 Haziran 2017 tarihinde tamamlanacak.

İtikâfta İslam beldelerinin huzuru için dua ediliyor
Ramazanın son günlerinde gizli ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin sevabına erişmek için İstanbul'daki 253 camide itikâfa girenler, Kur'an okuyor, ibadet ediyor ve İslam beldelerinin huzura kavuşması için gece-gündüz dua ediyor.

Ramazan bitmek üzere; gayretlerinizi arttırın...
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini iyi değerlendirmek ve Ramazandaki ibadet hassasiyetini ramazan sonrasında da sürdürmek hususundaki sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allahu Teâlâ hazretleri nice nice Ramazanlara sıhhatle, afiyetle ulaştırsın. Sıhhat afiyetle Ramazanları ihyâ etmeyi nasip eylesin.

Zinde Gençlik, Genç İtikaf 1435 tamamlandı
Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Genç İtikaf Grubunun başlattığı “ Genç İtikaf 1435 ” projesi tamamlandı. 17 Temmuz 2014 / 20 Ramazan 1435 akşamı başlayan itikaf programı 10 gün devam ederek 27 Temmuz 2014 / 30 Ramazan 1435'te sona erdi.

Genç İtikâf Grubu, itikâfa davet ediyor
Tamamı gençlerden oluşan Genç İtikâf Grubu”, unutulan bir sünnet olan itikâfı bilinir ve yaşanır kılma gayesiyle öncelikle gençler olmak üzere tüm İslam alemini “Genç İtikâf 1436” projesiyle itikâfa davet ediyor. “Bu Ramazan İtikâf'a Giriyorum” çağrısıyla duyurulan program, 10 gün süreyle devam edecek.

Camilerde Ramazan çoşkusu
Ramazan'da 9 bin 242 camide mukabele okunuyor. Cami sayısı bakımından en çok mukabele okunan il, 2 bin 678 cami ile Konya. 8 bin 801 camide de itikafa izin verilecek, bin 691 camide Sakal-ı Şerif ziyareti yapılacak, 651 camide ise hatimle teravih namazı kılınıyor