29 Muharrem 1442 | 18 Eylül 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

beyin Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Beyinle ilgili yeni bir keşif
Bilim insanları, beyinde yeni bir “kanalizasyon” sistemi keşfetti. Science Translational Medicine’deki makaleye göre, bugüne dek, atıkların dokudan kan damarlarına difüzyonunun çok yavaş ve pasif olduğu düşünülüyordu.

Beyni hack’lediler
Kişisel bilgilerinizin beyninizden çalınması artık sadece filmlerde görülmeyebilir. ABD’li araştırmacılar geçen yıllarda piyasaya sürülen, yaklaşık 299 dolara satılan ve beyin dalgalarını okuyarak bilgisayara yansıtan gelişmiş aletler sayesinde banka hesaplarınız, şifreleriniz de dahil olmak üzere gizli bilgilerinize erişilebileceğini ortaya çıkardı.

Egzersiz Beyne de İyi Geliyor
Düzenli fiziksel egzersiz yapmak, beden ve ruh sağlığı kadar beyne de faydalı. Yapılan araştırmalar, kondisyonu güçlendiren çalışmaların, beyin fonksiyonlarını da olumlu etkilediğini ortaya koyuyor...

Beynin genç kalabilmesi için spor şart
Bilim adamları demans hastalığına yakalanmamak için spor yapmanın en az zihinsel aktivite kadar önemli olduğunu söyledi.

Beyninizi fazla ve gereksiz verilerden arındırın!
Dr. Mehmet Yavuz, Beyin detoksu ile ilgili bilgiler verdi. Bellekteki bilgi kirliliğinin ve fazlalığının beynin verimliliğine zarar verdiğini belirten Yavuz, “Beyin detoksunda öncelikle bellekteki bilgileri kategorize etmek gerekir. Çünkü bellekteki bilgi kirliliği ve fazlalığı, beynin verimliliğine zarar verir.

Akıllı telefon beyni değiştiriyor
Akıllı telefonların beyinde bir bölgeyi büyüttüğü ortaya çıktı. Dokunmatik ekran baş parmakları kontrol eden bölgeyi etkiliyor

Beyin uykuda temizleniyor
Bilim adamlarınca yapılan son araştırmalarda, insanların neden uyuduğu ve uyurken insan vücuduna neler olduğuna yönelik önemli ipuçları elde edildi. ABD'li bilim adamları ilk olarak "Niçin uyuruz" sorusunu ele aldı.

Beyin, rüyada da uyanık gibi aktif
Uzmanlar, rüya evresindeki beyin hareketlerini ilk kez kaydetti. Nöronlar, uyku sırasında da en az uyanık zamanki kadar aktif.

Dil öğrenmek her yaşta faydalı
İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırma, her yaş grubundan insanın dil öğrenebileceğini ve dil öğrenmenin beyin ve zihin sağlığına faydalı olduğunu ortaya koydu.

Obezitenin kaynağı beyin olabilir
Son araştırmalar, çağın hastalığı obezitenin kaynağının beyin olduğunu gösteriyor. Kötü beslenme, beyinde tokluk hissini engelliyor.