11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Obezitenin kaynağı beyin olabilir

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2016 - TSİ 10:24

Son araştırmalar, çağın hastalığı obezitenin kaynağının beyin olduğunu gösteriyor. Kötü beslenme, beyinde tokluk hissini engelliyor.

Avustralya’nın Macquarie Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, obezite yüksek miktarda şeker ve yağ tüketiminin tetiklediği bir beyin rahatsızlığı olabilir. Uzmanlar, fast food gibi Batılı beslenme alışkanlıklarının, kişinin daha önce tükettiği besinleri unutmasına neden olduğunu belirtiyor.

Sağlıksız beslenmenin, beynin tokluk hissini algılamasını engellediği, bu nedenle daha çok yiyecek tüketildiği sonucuna ulaşıldı. Araştırmada şeker ve yağı bol, sebze ve meyveyi daha az tüketen kişilerin diğer kişilere göre daha çok hafıza problemi ve öğrenme güçlüğü yaşadığı ifade edildi. Sağlıksız beslenen kişilerin doyduktan sonra abur cubur tüketimine devam etmesinin sağlıksız yemeklerin beyne zararlı etki sağlamasıyla açıklanıyor. Çocuklar ise kötü beslenme nedeniyle hafıza sorunu yaşama riskine sahip.

‘Yemek hafızasını’ engelliyor

Sağlıksız besinlerin beyindeki hipokampus bölgesini etkilediği vurgulanırken, kişi acıkınca ortaya çıkan ‘yemek hafızasının’ sağlıksız besinlerle engellenmesiyle daha çok yemenin önü açılıyor. Daha önceki araştırmalarda, obezite sorunu yaşayan orta yaşlıların gelecekte Alzheimer’a yakalanma risklerinin oldukça yüksek olduğu belirtilmişti.

Milliyet