6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

cami Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çocuklar ve camii
Camileri çocuklara sevdirmek için harekete geçen Diyanet, yeni bir proje için düğmeye bastı. İlk olarak Kocatepe Camii'nin alt katında çocuk oyun alanı oluşturuldu.

Kırım'a cami için Türkiye devrede
Türkiye, Kırım'da mahkeme kararlarına karşın yapımında sorun çıkarılan Cuma Camii için devreye girdi. Vakıflar da yurtdışındaki tarihi eserleri ayağa kaldırmak için harekete geçti

Kazakistan'da cami inşaatında yangın
Kazakistan’ın en büyük camisinin inşaatında çıkan yangında bir kişi öldü. Yaklaşık on sekiz bin metre kare alana sahip caminin 800 metre kare alanının ağır hasar gördüğü ve sabotaj ihtimalinin de araştırıldığını kaydeden yetkililer, yapılacak incelemeler sonucunda kesin bir açıklama yapacaklarını kaydetti.

Diyanet, TSE ile camilerin fonksiyonellik standartlarını belirleyecek
Diyanet İşleri Başkanlığı, camiler için TSE ile birlikte fonksiyonellik standartları belirleyecek ve camilerin fonksiyonelliğini ölçecek. Hedefler kapsamında belirlenen diğer bazı stratejiler ise şöyle: -Din görevlilerini cami dışı din hizmetlerine teşvik etmek, bu konuda eğitim faaliyetleri düzenlemek. -Kur'an kurslarını sınıflandırmak. -Yaz Kur'an Kurslarına yönelik eğitim materyalleri hazırlamak.

Askıda çorap uygulaması
Düzce'de camiye çıplak ayakla gelen cemaate ücretsiz çorap dağıtılıyor.

Diyanet’ten sosyal hizmetler
Camilerde ibadetlerin tanzimi ve idaresi, hac gibi görevleri yürüten Diyanet, sosyal açılımlı din hizmetlerini genişletecek.

Camiye yıldırım düştü: 10 ölü
Bangladeş'in kuzeydoğusundaki bir camiye yıldırım düşmesi sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. Olayda 20 kişi de yaralandı.

Bosna fethinin sembolü Kuşlat Camii
Bosna Hersek'in doğusundaki Sırbistan sınırında yer alan, Osmanlı askerlerinin Bosna'nın fethi esnasında yaptığı, Bosna'daki savaş sırasında ise Sırplar tarafından yakılan tarihi Kuşlat Camisi'nin onarımı tamamlandı.

ABD'de Müslümanlara saldırılar arttı
Amerika Birleşik Devletleri'nde Ramazan ayının başından bu yana camilere ve Müslüman ailelere yönelik saldırılar bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi tarafından yayımlanan son rapora göre, Ramazan ayında 10 cami saldırıya uğradı, bunlardan bazıları kundaklanırken bazılarına hakaret içerikli ifadeler yazıldı.

Konya'da Cami-Çocuk Buluşması programı
Konya Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Konya İl Müftülüğü ile Cami-Çocuk Buluşması Programını gerçekleştiriyor. Türkiye İzcilik Federasyonu üyesi olup Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tescilli bir gençlik kulübü olan 'Konya Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü', izcilik yıllık faaliyet planında yer alan çocukların manevi gelişimlerine katkıda bulunmak üzere her yıl İl Müftülüğü ile birlikte Cami-Çocuk Buluşması etkinliğini gerçekleştirmekte.

Hong Kong'da Müslümanlar cami istiyor
Hong Kong'da sayısı giderek artan Müslüman cemaat, yeni cami ve Müslüman çocuklar için eğitim kurumu istiyor Hong Kong'da Müslümanların sayısının gün geçtikçe artması sebebiyle yeni bir camiye ihtiyaç olduğu açıklandı.

Nüfusuna göre en az camisi olan ilimiz
Diyanet İşleri Başkanı, nüfusa oranla en az caminin İstanbul'da olduğunu söyledi. Fırat Kültür Merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Konya’da 3 bin cami var, Kastamonu’da da 3 bincami var… İstanbul’da da 3 bin cami var. Nüfus oranları dikkate alındığında camisi en az olan ilimiz İstanbul’dur.” dedi.

'Camileri sadece namaz kılınan mekan olarak görmeyelim'
Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebiyle başlayan uygulama ile camilerin başta Kur’an eğitimi olmak üzere verilen eğitimlerle insanı olgunlaştıran mekanlar olmaya devam ettiğini söyledi.

150 kayıp cami bulundu
130 tanesi İstanbul'da olmak üzere yaklaşık 150 kayıp caminin yerini tespit edildi, üçünün yeniden yapımı için çalışmalara başlandı .

New York polisi cami cemaatini de takip etmiş
Akıl almaz yönetemlerle Amerika'daki Müslüman öğrencileri izlediği ortaya çıkan New York Polis Departmanı'nın, (NYPD) aynı şekilde cami ve cami cemaatlerini de izlediği ortaya çıktı. Son günlerde fişleme çalışmalarıyla adı sık sık anılan NYPD'nin ortaya çıkan bu yeni skandalında cemaati "terörist izleme yöntemi" ile izlediği anlaşıldı.