4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

iran Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Türkiye doğru yapmadı'
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye’nin topraklarında yerleştirilmesine izin verdiği NATO füze kalkanı sisteminin İsrail’i İran füzelerine karşı korumaya yönelik olduğunu belirtti.

İran geri adım atmıyor
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun açıkladığı raporun, İran'ın nükleer faaliyetlerinden "bir toplu iğne ucu kadar" geri adım attırmayacağını söyleyen Ahmedinejad, Kurumu'nun ABD'nin tezlerini savunarak, saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

Amerika'da sürpriz istifa
İsrail'in İran'a yönelik operasyon hazırlığında olduğu yönündeki iddiaların Ortadoğu'da tansiyonu yükselttiği ortamda, Washington'dan sürpriz bir istifa kararı geldi.

İran Batı'yı petrol kozuyla vuracak
İran, Batılı ülkelerin, petrol alanında yaptırım uygulamayı planladığı bir sırada, Batı'yı petrol fiyatları kozu ile vurmak istiyor.Tahran yönetimi, petrol alanında kendisine uluslararası yaptırım uygulanması halinde, oluşacak petrol açığını Suudi Arabistan'ın kapatmama taahhütünde bulunduğunu açıkladı.

İran ilk nükleer yakıt çubuğunu üretti
İranlı bilim adamlarının, ülkenin ilk nükleer yakıt çubuğunu ürettiği bildirildi. İran Atom Enerjisi Kurumu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, İran yapımı ilk nükleer yakıt çubuğunun Tahran'ın nükleer araştırma reaktörünün çekirdeğine yerleştirildiği belirtildi.

Nükleer toplantı Türkiye’de olsun
İran ve ABD arasındaki söz dalaşı devam ederken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün İran gezisine başladı. Davutoğlu, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile görüştü.

AB, petrol ambargosunu geciktirmek istiyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran'a petrol ambargosu uygulamasını geciktirmeyi değerlendiriyor. AB diplomatları, AB'ye üye bazı ülkelerin borç içindeki ekonomilerini korumak adına ambargonun geciktirilmesi için çaba göstermesi nedeniyle birliğin İran'dan ham petrol ithalatına ambargo koymasının birkaç ayı alabileceğine işaret ettiler.

'İran müzakerelere başlamaya hazır'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'la nükleer müzakereler konusunda, İran'da yaptığı görüşmelerde İran tarafının müzakerelerin yeniden başlatılmasında mutabık olduğunu ifade ettiğini belirtti. Türkiye'nin nükleer müzakerelerin son raunduna geçen Ocak ayında ev sahipliği yaptığını ifade eden Davutoğlu, o günden bugüne bu sürecin sadece mektup yazışmalarıyla sürdüğünü belirtti.

Davutoğlu: 'İran yeniden masaya oturacak'
Japonya'nın ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun (Nikkei), İran ile mutabakat sağlanmasını dış haberler sayfasında manşetten duyurarak, "BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya'nın da bulunduğu 6 ülke ile İran'ın nükleer sorununa dair görüşmeleri Türkiye'de yeniden başlatacaklarını" yazdı

İran'dan nükleer kararlılık vurgusu
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, bilimadamı Ahmedi Ruşan'ın öldürülmesinin "nükleer ilerlemeleri durdurmayacağını" söyledi. Rahimi, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, "Bugün, terörle mücadele ettiğini ileri sürenler bilimadamlarımızı hedef alıyor ancak bilmeliler ki bilimadamları bilimsel gelişmeler yolunda ilerlemekte hiç olmadıkları kadar kararlılar" dedi.

AB'nin yaptırımı 6 ay sonra
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran petrolüne ambargo konulmasıyla ilgili çalışmanın ayrıntılarını hazırlıyor. AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söylediler.

İran müzakerelerin Türkiye'de olmasına sıcak
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, nükleer müzakerelerin bu kez ciddi olmasını istediklerini söyleyerek, "Sahte müzakereler olmasın. Türk kardeşlerimizin görüşleri de müzakerelerin Türkiye'de yapılması yönünde. Türkiye bizim kardeş ülkemiz ve bu nedenle tabii ki olumlu bakıyoruz" dedi.

Tahran'a Rusya'dan destek geldi
Rusya'nın NATO nezdindeki büyükelçisi Dimitri Rogozin, İran'a yapılacak herhangi bir askeri müdahaleyi kendi güvenlikleri için tehdit kabul edeceklerini açıkladı.

İran, Körfez'deki komşularını uyardı
İran, Körfez'deki komşularını, İran ham petrolünün yerine üretim yapmaları halinde bunun sonuçlarına katlanacağı uyarısında bulundu ve bunun "dostça bir davranış olarak kabul etmeyeceğini" açıkladı.

Nükleer masa yeniden kuruluyor!
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak "5 artı 1" grubuyla müzakere konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.