6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Camiler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Camiler dönüşüm kapsamına alınacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afete dayanıksız olduğu tespit edilen camilerin yeniden yapılması için Diyanet ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyor.

Camiler 'hayatın merkezi' olacak
Camiler, toplumun her kesimine hitap edebilen, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek hale gelmesi için çalıştaylar düzenlenecek.

Camilere engelliler için şarj ünitesi
Diyanet İşleri Başkanlığı, akülü araçları ile camiye gidip gelirken şarj sıkıntısı yaşayan engelli vatandaşlar için camilere şarj ünitesi kuruyor. Dini bilgilere ulaşımın da sağlanacağı ünite, ilk olarak 8 pilot ilde uygulanacak.

Camiler sürekli açık kalsın
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ankara’da cami dernek başkanları ile bir araya geldi. Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Gönlüm şunu istiyor; sokak çocuklarının bile sığınabildiği yer Allah’ın evleri olsun.

Camilere Çin bayrağı dayatması
Doğu Türkistan'daki camilere Çin bayrağının asılmasınn zorunlu hale gelmesi tepkilere neden olurken gerilim arttı.

'Camiler çocuk açacak'
İzmir Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaz Kur’an kurslarıyla ilgili bu yıl, “Gel bu yaz Kur’an’ı gönlüne yaz” ve “Camiler çocuk açacak” sloganıyla çalışma başlattığını belirterek, “Öğrencilerimizi camiyle buluşturma adına 24 Haziran’dan itibaren yaz Kur’an kursları başlayacak” dedi.

Profesyonel cami rehberleri geliyor
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan uyguluma ile merkez ve taşra teşkilatlarına 'cami rehberi' unvanlı personel alınacak.

İngiltere'de her 2 camiden 1'i hedef oldu
İngiltere'de 11 Eylül 2001'den bu yana her iki camiden biri İslam karşıtı saldırılara hedef oldu. Son aylarda ise Müslümanları hedef alan günde ortalama 9 olay yaşanıyor.

Camiler çocuk açtı
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Camiler çocuk açıyor" ve "Gel bu yaz Kur'an'ı gönlüne yaz" sloganlarıyla başlattığı yaz Kur'an kursları büyük ilgi gördü. Camiler, kurslara gelen çocuklarla doldu taştı. Okulların kapanmasıyla başlayan yaz Kur'an kurslarında, çocukların camiye olan ilgilerini arttırmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı...

'Camiler bizi imar eder'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Biz camilerimizi imar ederiz camilerimiz de bizi imar eder.” diyerek, hızlı şehirleşmeyle gecekondularla birlikte camikondular oluştuğunu kaydetti.

Berat Kandili'nde camiler doldu
Berat Kandili Türkiye'nin tüm camilerinde ve bir çok ülkede büyük katılımla kutlandı. Camilere akın edenler okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla kandili idrak etti.

Kadir Gecesi dualarla idrak edildi
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti. Mü'minler, Kadir Gecesi dolayısıyla İstanbul'da başta Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan; Edirne'de ise başta Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi olmak üzere camileri doldurdu.

Fransa’da camiler kapılarını halka açtı
Fransa’da bu hafta sonu çoğu camii ve mescit, kapılarını ikinci kez cemaat dışındaki ziyaretçilere açtı. İlk kez dört ay önce Ocak ayında halka kapılarını açan camilerde Fransızlar, İslâm dinini yakından tanıma fırsatı bulmuştu. Bu hafta sonu yeniden düzenlenen açık kapı günü, ülkede büyük ilgi gördü.

'Şehirlerin merkezi camiler olsun'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, katıldığı ‘Tarihi ve Kültürel Yapısıyla Tarihi Yarımada' konulu sosyal medya sohbetinde, "Son dönemde camiler insanları çağırmıyor. Bunun nedeni nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Eskiden merkezde cami vardı. Ancak Osmanlı'dan sonra, Türkiye'de maalesef bir zulüm tarihi oldu. Bunun adını açık koymak lazım. Öyle oldu ki camilerimiz ahır oldu, yıkıldı, tahrip oldu...

Mevlid Kandili dualarla idrak edildi
Mevlit Kandili programlarında şehit olan polis ve vatandaşlar için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.