6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Camilere Çin bayrağı dayatması

Son Güncelleme: 20 MART 2013 - TSİ 12:12

Doğu Türkistan'daki camilere Çin bayrağının asılmasınn zorunlu hale gelmesi tepkilere neden olurken gerilim arttı.  Doğu Türkistan'a yönelik baskıcı uygulamalrını arıtran Çin yönetimi yeni bir uygulamyla gerilimi iyice yükseltti. Müslüman  Çin İşgal yönetimi son olarak camilere Çin bayrağının asılmasını ve asılan bayrağın Komünist Partisi'ne bağlı Camii imamları tarafından korunmasını emreden bir genelge yayınladı. Bu genelgenin gereği olarak bütün camilere bayrak direği dikildi ve bayrak asıldı.
Görgü şahitlerinin ifadelerine göre Mart ayının başlarında Kaşgar'a bağlı Yenihisar ilçesinin Çolpan Yıza köyündeki mahalle camisine asılan Çin bayrağı kimliği belirsiz kişilerce yakılarak imha edildi. Olayı haber alan işgal güçleri köyü abluka altına alarak giriş çıkışı yasakladı ve köyde oturan herkesi sorguladı. Olayın faili bulunamadı ancak başta Camii imamı olmak üzere 50'ye yakın kişinin gözaltına alınarak tutuklandığı bildiriliyor.

Çin yönetimi geçtiğimiz günlerde de 18 yaşından küçükler ile kadınların, Komünist Parti üyesi ve devlet memuru olan Müslüman Uygurların camiye gitmelerini yasaklayan bir karar yayınlamıştı. Daha önce de hastanelere, devlet dairelerine ve kamusal alana sakallı erkekler ile tesettürlü kadınların girmesine yasaklama getirmişti. Çin, Hacca gidecekler için de yeni kısıtlama ve şartlar koymuştu.