13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gdo'lu ürünler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Akademisyenler Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi'nde buluşuyor
Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu tarafından organize edilen 1. Ulusal Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi'nde Gıda Katkı Maddeleri Masaya yatırılıyor.

GDO'lu 1600 madde bulunuyor
Genetiğiyle oynanmış 1600 gıda maddesi bulunuyor. Bunlardan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz, sakaroz, fruktozun kullanıldığı krakerden cipse, şekerlemeden pudinge, birçok hazır gıda soframıza kimsenin haberi olmadan geliyor. Çünkü etiketlerinde belirtilmiyor. Diyetisyen Şule Çınar, mikroorganizmalarda yapılan her bir değişikliğin “gıda çeşitliliği”ni de etkilendiğini söyledi.

Gıdada GDO'lu ürüne ilk vize çıktı!
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun gıda amaçlı GDO’lu 29 çeşit ürünle ilgili ilk değerlendirme raporları kamuoyu görüşüne açıldı.

Kansere karşı orucun faydaları
Bursa'da ‘Sağlıklı Yaşam’ konulu panelde konuşan Dr. Ender Saraç kanseri anlattı. Kanserin bulunmuş radikal bir çaresi olmadığını dile getiren Saraç, kanser için risk faktörlerinden bahsetti.

GDO kullanımında ürküten rakamlar
ABD, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren gıda ürünlerinin yüzde 50'sinden fazlasını üretirken dünya çapında en çok kullanılan GDO'lu ürünler mısır, soya fasulyesi ve şeker pancarı oldu.

GDO'lu ürün ekimi 16 yılda yüz kat arttı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Uzmanı Dr. Arzu Ünal, bir programa katılmak için geldiği Eskişehir'de, yaptığı açıklamada, GDO'lu ürünlerin dünyada ve Avrupa ülkelerinde kullanımına ilişkin bilgi verdi.

GDO tartışması fırsatçıya yaradı
GDO’lu pirinç tartışmaları kafaları karıştırıp talebi daraltırken, karmaşa ortamı fırsatçıların ekmeğine yağ sürdü. Tartışılan ithal pirincin fiyatı düşerken, yerli pirincin fiyatı yükseldi.

6 kıta 52 ülkeden "gdo'ya" karşı tepki
Yüzbinlerce kişi, 6 kıtada, 52 ülkede 436 kentte, genleriyle oynanmış gıda üretimine karşı yürüdü.

GDO'lu üretim alanı 100 katına çıktı
Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamaları İçin Uluslararası Hizmetler Enstitüsünün verilerinden yapılan derlemeye göre, en hızlı adapte olunan ürün teknolojisi unvanını alan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler ilk kez 1996'da ticarileştirildi ve yeni bir pazar olmasına karşın önemli büyüme kaydetti.

'GDO'lu ekmekle sağlığımızı bozdular'
Dünyada GDO’lu ilk gıdanın buğday olduğunu belirten Dr. Ümit Aktaş, kanser, diyabet gibi hastalıklardaki hızlı artışın nedeninin kimya sektörü olduğunu söyledi, “Önce gıdamızın genetiği ile oynayıp sağlığımızı bozdular, sonra da ömür boyu kullanacağımız kimyasal ilaçları bize sattılar” dedi.

‘Yiyecekler bozuldu kanserli sayısı arttı’
Gıda sektöründe yaşanan değişimlerin son 20 yılda Türkiye’deki kanser oranlarını artırdığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “1995’te Okmeydanı SSK ve Cerrahpaşa’da yılda 3 bin hasta için dosya açılırken, bu rakam günümüzde 8 bin civarına çıktı” diyor