4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Avrupa Birliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Merkel, ulusal bütçelere müdahale etme yetkisi istedi
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'deki zirvesinin hemen öncesinde yaptığı açıklamada, AB'ye üye devletlerin bütçelerini veto edebilme yetkisi verilmesini istedi.

Avrupa 2013 bütçesinde uzlaşamadı
AB ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu arasında yapılan bütçe görüşmelerinde bir sonuca ulaşılamadı. Parlamento milletvekilleri dün öğleden sonra, akşama planlanan son görüşmelere katılmayacaklarını bildirdiler.

AB, tarihinde ilk kez kemer sıkacak
İki gündür Brüksel'de AB liderlerinin kıyasıya tartıştığı bütçe zirvesinde nihayet uzlaşma sağlandı.

Rum bankaları kapalı kalacak
Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin, Güney Kıbrıs’ın ekonomik krizden kurtarılması için 10 milyar Euroluk destek paketine karşılık bankalardaki mevduatlardan vergi alınması yönündeki kararı, Rum lider Nikos Anastasiades’i köşeye sıkıştırdı.

AB'den arılarla ilgili önemli adım adım
Avrupa Birliği tarım ilaçları konusunda çok önemli bir karara imza attı. Bütün dünya gibi, Avrupa genelinde de arı nüfusu hızla azalıyor. Avrupa Birliği, kaygı uyandıran bu azalmayı önleyebilmek için, bal arılarının ölümüyle ilişkilendirilen tarım ilaçlarının geçici olarak yasaklanmasını onayladı.

İspanya'da sendikalar ayaklandı
İspanya'da işçi sendikalarının organizasyonuyla düzenlenen gösterilerde binlerce kişi, ekonomik kriz yüzünden Avrupa Birliği (AB) tarafından dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı yürüdü.

Yunanistan süre uzatımı istiyor
Avrupa Birliği'nin "Anlaşmaktan başka çaren yok" diyerek 5 gün süre tanıdığı Yunanistan, kredi anlaşmasını 6 ay uzatmak için harekete geçti. AB ise "Sen önce verdiğin sözleri tut" diye çıkıştı

AB ordusu Avrupayı böldü
Rusya’nın Ukrayna kriziyle birlikte oluşturduğu tehdit Avrupa hükümetlerinin savunma politikalarını sorgulamasına ve gözden geçirmesine neden olurken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in “AB ordusu oluşturulsun” önerisi her Avrupa ülkesinde olumlu karşılanmadı.

İthal mallarda Çin tehlikesi
Avrupa Birliği’nde satılan ithal mallar arasında tehlike saçan pek çok ürün bulunduğuna dikkat çekilirken, büyük bölümünün Çin malı olduğu belirtiliyor. “Türk Malı” ürünler ise, tehlike sıralamasında hayli aşağılarda yer alıyor

AB Yunanistan'dan reform listesi bekliyor
Avrupa Birliği'nin Yunanistan'a "kabul edilebilir bir reform listesi" sunması için 20 Nisan'a kadar süre tanıdığı bildiriliyor. Eğer reform listesi kabul görürse, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurtarma paketinin son taksitinin Yunanistan'a ödenmesinin yolu açılacak.

Akdeniz'de devriye gemilerinin sayısı artırılacak
Avrupa Birliği (AB) liderleri göçmen facialarının tekrarlamaması için Akdeniz'deki sınır operasyonlarını büyütme ve insan kaçakçılığıyla mücadeleyi sertleştirme kararı aldı.

Gümrük Birliği güncelleniyor
Türkiye 1995’te imzaladığı Gümrük Birliği anlaşmasını güncelleme konusunda Avrupa Birliği ile mutabakata vardı. Bakan Zeybekci fiziki müzakarelere başlamak için 1 yıl gerektiğini açıkladı. AB tarafı anlaşmayı 21. yüzyıla taşımaya kararlı olduklarını söyledi

AB’den kotayla göçmen
Avrupa’ya Akdeniz üzerinden ulaşmaya çalışan çok sayıda mültecinin hayatını kaybetmesi üzerine geçen ay bazı kararlar alan Avrupa Birliği Komisyonu, dün de kapsamlı bir paket açıkladı.

Euro birliği çöküyor
Avrupa'yı parasal olarak birleştiren Euro çöküşün eşiğinde. Yunanistan'ın iflas riski ile AB Çalışma Grubu ilk kez resmi olarak Euro'nun dağılma senaryosunu görüştü. Alman Maliye Bakanlığı ise yol haritası hazırlıyor

Ambargonun AB'ye faturası 100 milyar euro
Kırım ve Ukrayna nedeniyle karşılıklı ambargo uygulayan Rusya ve Batı ülkelerinin faturası kabarıyor. Avrupa ambargo nedeniyle 100 milyar euro kayıp yaşarken, toplam 2 milyon kişinin işi riskte. En büyük zarar ise 27 milyar euro ile Almanya'da