7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Mahmud Es’ad Coşan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bayramdır, Gelin Barışalım, Birleşelim!
Merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi'nin Kadın ve Aile Dergisi'nin Nisan 1997 nüshası için kaleme aldığı ''Bayramdır, Gelin Barışalım, Birleşelim'' adlı başmakalesini, Kurban Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz.

13 Sefer 1434 yâd günü hatim duyurusu...
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi, doğumunun 77. yıldönümünde, Hicri 13 Safer 1434, Miladi 26 Aralık 2012 Çarşamba günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek. AKRA FM'de ise sohbetten söyleşiye, belgeselden inceleme-araştırma programlarına kadar birçok bölümün yer aldığı özel yayın akışı yer alacak.

Önemli olan Bayramdan sonrası
Nurlu, feyizli, mübarek bir ay geçirdiniz. Allahu Teâlâ, tekrarını nasib etsin. Bir ay boyu, susamışken su içmeme, acıkmışken yemek yememe, kızıp öfkelenmişken sabretme, nefsin güçlü arzu ve hırslarına karşı çıkma egzersizi yaptınız; iradenizi kullandınız, kuvvetlendirdiniz; gördünüz ki gerçekten "açlık ruhun gıdası" imiş; insan abur cubur, tıka basa yemeyince daha da hafif ve rahat oluyor, sıhhat kazanıyormuş, sigarayı nasıl da bıraktınız?

Mekke-i Mükerreme’den Müslümanlara Nasihatler
Elhamdülillah, Mekke-i Mükerreme. Otelin penceresinden, el-Mescidü’l-Haram’a kuşbakışı bakarak, kapılardan giren çıkan binlerce, rengârenk müslümanı yukarıdan zevkle seyrederek bu yazımı kaleme alıyorum. Ortalık iyice kalabalıklaştı; namaz vakitlerinden bir saat kadar önce gidilmezse Harem-i Şerîf’e kolay girilemiyor; yollar tıkanıyor, meydanlar, çarşıların içleri, otelin katları, koridorları bile tıklım tıklım doluyor.

KURBAN BAYRAMI SOHBETİ
Aziz ve sevgili izleyiciler ve dinleyiciler! Allah'ın selâmı, rahmeti, bereketi cümlenizin üzerine olsun.... Cenâb-ı Hak Teàlâ ve Tekaddes Hazretleri bayramlarınızı hayırlı geçirmeyi nasîb etsin... Nice bayramlara eşiniz, dostunuz, sevdikleriniz ile sağlıkla, afiyetle ulaştırsın... Hem bu dünyada, hem ahirette bayram etmeyi, ahirette en büyük bayrama nâil olmayı nasîb eylesin...

Kurban Bayramımız Münasebetiyle
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin Kadın ve Aile Dergisi’nin Haziran 1991 tarihli nüshasında yer alan başyazısını, Kurban Bayramı münasebetiyle yayınlıyoruz. Mâlikü’l-mülk ve Hâlıkü’l-ekvân, Kuddûs ü Sübhân, Kadîr ü Müsteân, Raûf u Rahmân olan Allâhu Azîmü’ş-şân hazretleri cümlenize, cümle akraba, ahbâb ü yârânınızla beraber, nice nice uzun yıllar, gönlünüzce nice nice mutlu bayramlar nasip ve müyesser eylesin!

Mekke-i Mükkerreme'de Kurban Bayramı Üzerine
Allah-u Taâlâ Hazretleri'nin, biz mümin kullarına armağan ettiği iki mübarek bayramdan biri iyd-ül-fıtr: Ramazan Bayramı, diğeri de iyd-ül-adhâ: Kurban Bayramıdır. Birincisi kamerî aylardan Ramazan bitince, Şevvalin başında, ikincisi ise hicrî takvimin son ayı olan Zilhicce'nin 10, 11, 12 ve 13. günlerindedir.

Mekke-i Mükkerreme'de Kurban Bayramı Üzerine
Allah-u Taâlâ Hazretleri'nin, biz mümin kullarına armağan ettiği iki mübarek bayramdan biri iyd-ül-fıtr: Ramazan Bayramı, diğeri de iyd-ül-adhâ: Kurban Bayramıdır. Birincisi kamerî aylardan Ramazan bitince, Şevvalin başında, ikincisi ise hicrî takvimin son ayı olan Zilhicce'nin 10, 11, 12 ve 13. günlerindedir.

AŞÛRE GÜNÜ
Biliyorsunuz Muharrem hicrî senenin birinci ayıdır. Bütün ümmet-i Muhammed hakkında, sizler hakkında, sevdikleriniz, yakınlarını, dostlarınız hakkında hayırlı olsun. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde. Mekke-i Mükerreme'deyken, hicret etmeden önce de tutmuştur; Medine'de iken de tutmuştur. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bazılarını bu sohbetimde nakletmek istiyorum.

Almanya’da M. Es’ad Coşan Hocaefendi’yi yâd programı
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, Vision Zinde Derneği öncülüğünde Almanya’da düzenlenecek iki ayrı programla yâd edilecek.

M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin fikir dünyasında adalet ve hukuk
İslâm'da kutsal kavramlarının başında doğruluk, hak ve hakikat kavramları yer alır. Bunların akabinde ise adalet kavramı gelir. İslamda adalet, hak ve hukuk kavramları kul ile Rabbi arasındaki ilişkilerden başlayarak kişiler arası ilişkilerden devlet işlerine hatta canlı cansız yaratılmışlara kadar bütün münasebetleri düzenleyen en mühim prensibdir.

Tokat’ta M. Es’ad Coşan Hocaefendi’yi Yâd Programı
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, doğumlarının hicri 78. yılında, Tokat Çevre ve Kültür Derneği öncülüğünde Tokat’ta düzenlenecek programla yâd edilecek.

'Kadir Gecesi'nin ihyası
Kadir gecesini ihyâ etmenin, yakalamanın en akıllıca şekli, i'tikâfa girmek, ramazanın son on gününü camide geçirmek, geceleri uyumamak, ibadet etmek, ibadet sevabını kazanıp, ibadetle meşgul olup kadir gecesine böylece rastlamış olmak... Hangi gün olduğunu bilmese bile, en akıllıca olan davranış budur. Peygamber Efendimiz bütün ömrünce, yâni peygamber olduktan sonra her Ramazan on gün i'tikâf etmiş.

Merhum M. Es’ad Coşan Hocaefendi sosyal medyada dünya gündeminde…
İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi, dünyaya gelişinin hicri 78. Yıldönümü vesilesiyle yad ediliyor.

Ramazan Sonrası İçin 10 Tavsiye
Ramazan ayını uğurladık. Bu mübarek ayda kazandıklarımızı Ramazan'dan sonra da sürdürebilmek için merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendinin tavsiye buyurduğu 10 maddeyi istifadenize sunuyoruz. "Ramazanın, mübarek ayın sonlarına doğru yaklaştık. Kadir gecesini kutladı kardeşlerimiz. Allah ibadetlerini makbul eylesin ve nice nice kandillere, mübarek gecelere, Kadir gecelerine, bayramlara eriştirsin..."