9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Taşeron işçiler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Taşeron işçilerle ilgili çalışma yapılıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, alt işverende çalışan işçilerin sorunlarını çözmek için çalışma başlattı.

Taşeron uygulamaları Meclis'e taşınacak
Zonguldak'daki patlamaların ardından, taşeron uygulamalarıyla ilgili sorunların meclis gündemine taşınması planlanıyor. Detayları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıkladı.

Taşeron işçiler için çözüm arayışı
Meclis Genel Kurulu'nda, kamudaki taşeron işçilerin durumu gündeme getirildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, taşeron işçilerin açtıkları davalarda, sürekli personel oldukları yönünde yargı kararı çıktığına değindi.

Taşeron ve kamu işçileriyle ilgili çalışma tamamlandı
Sözleşmeliler kadroya alınacak, memurlara bir derece ve disiplin affı gelecek, uzman olma süresi kısalacak, taşeron firmada çalışanlar haklarına kavuşacak.

Taşeron işçilerin maaşına güvence geliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taşeron işçilerle ilgili yasa tasarısını tamamladı. 1,6 milyon taşeron işçiyi ilgilendiren düzenleme önemli iyileştirmeler getiriyor.Taşeronun ödemediği ücreti asıl patron ödeyecek. Kamuda çalışan işçiler için de devlet bir anlamda garantör oluyor. İşçi ücretini alamadığı durumda maaşı devlet...

Taşeron yasa tasarısı kabineden geçti
Yaklaşık 1.7 milyon Taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

Taşeron işçiyi koruma paketi
Sayıları 1.7 milyona ulaşan Taşeron işçilerle ilgili hazırlanan yasa tasarısına ulaşıldı. Tasarıyla Taşeron işçilerin maaş, kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları beş ayrı düzenleme ile koruma altına alınıyor.

Taşeronun kıdem fonundaki tazminat tutarı netleşti
Taşeron işçilerin kıdem fonundaki tazminat tutarının işçi ücretinin 1/12'si olacağı belirtildi. Çalışma Bakanlığı, kamuda çalışan taşeron işçilerde uygulanacak kıdem fonunda tazminat tutarını netleştirdi. Yeni sisteme göre işçi ücretinin 12'de 1'i her ay fonda birikecek.

Taşeron işçide asgari ücrete son
Kamuda tüm taşeron işçilerin 'asgari ücretten' çalıştırılması dönemi sona erecek. Özel sektörde de taşeron işçiler için emsal ücret uygulaması geçerli olacak.

Taşeron işçilerle ilgili taslak onaya sunuldu
Faruk Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti

Taşeron işçilerine kadro imkanı
Kamuda sağlık, eğitim, temizlik, yazılım gibi alanlarda çalışan 900 bin taşeron işçisine kadro imkanı geldi. Yeni düzenlemeyle, kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak.

Taşeronda kadroya sınav şartı
Kadroya geçecek taşeronları iki aşamalı sınav bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun, taşeronların kadroya geçişi için işaret ettiği, kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedüre göre, kadrolu işçi olmak isteyen taşeronlar, yazılı ve mesleki beceriyle ilgili sözlü sınavlardan geçecek.

Taşeron işçilerle ilgili düzenleme imzaya açıldı
Kamuda ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerinin gözü kulağı Ankara'ya çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan yasa taslağı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Tasarı ile taşeron işçilerin asgari sözleşme süreleri de üç yıla çıkarılıyor.

Taşeron işçilerin kıdem tazminatı bankaya yatacak
Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatları banka hesaplarına yatırılacak. Birden fazla yerde çalışan işçinin tazminatı, çalıştığı son kamu kurumu tarafından ödenecek

Taşeron işçiler ve kıdem tazminatı düzenlemesi
Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmalarına ilişkin, “Tahmin ediyorum, 21 Mart’tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis’e sevk etmiş oluruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu kararını çıkarmış olacağız. Çünkü bizim orada taahhüdümüz var” dedi.