9 Rebi'ül-ahir 1440 | 17 Aralık 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Taşeron yasa tasarısı kabineden geçti

Son Güncelleme: 27 MART 2013 - TSİ 12:07

Yaklaşık 1.7 milyon Taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.
Yeni hazırlanan taslak ile Taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması imkanı getiriliyor.
Buna göre, Taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak.

Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, Taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak. Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları Taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca  yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da Taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, Taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.