4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Siber saldırılar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Siber saldırılara karşı 13 bin hacker’la mücadele
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tüm dünyayı üç gün esir alan son siber saldırıyla ilgili bilinmeyen ayrıntıları anlattı.

TSK'dan siber savunma
Genelkurmay, siber saldırılara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Merkezi Başkanlığı oluşturdu.

Siber saldırıların hedefinde enerji ve sağlık var
2018 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne işletmeciler tarafından raporlanan siber saldırı sayısı 52 bin 171 oldu. Siber saldırılarda bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörler hedef alındı.

'Siber saldırılara karşı daha etkin mücadele gerekiyor'
Prof. Dr. Mustafa Alkan, artık dünyada ülkelerin, siber saldırılar, siber silahlar ve siber savaşlarla savaştığını belirterek, “Siber güvenlik konusunda gerekli önlemleri almayan ülkelerin geleceği çok ciddi anlamda tehdit ve risk altında” dedi.

Dijital güvenlik KOBİ’ler için çok önemli
Hacker’lar, holdinglere yönelik saldırılarını, tedarik zincirinde yer alan KOBİ’ler üzerinden yapmaya başladı. Dijital güvenliğini sağlayamayan KOBİ’lerin piyasadan iş alması da zorlaştı.

Siber saldırılar 1 ay kadar sürecek
Türkiye'nin son 15 gündür karşılaştığı en kapsamlı siber saldırılar, vatandaşın günlük hayatını etkileyecek şekilde yapıldı. Siber güvenlik uzmanları, saldırıların bir ay kadar daha sürebileceğine dikkat çekiyor. Devlet kurumlarının internet sitelerine yapılan saldırıların amacının, Türkiye'yi dışarıya kapalı hale getirmek olduğu söyleniyor.

Siber saldırılar ABD'ye pahalıya patladı
ABD'de geçen hafta ülkenin doğu yakasını hedef alan ve çok sayıda popüler internet sitesine erişimi engelleyen siber saldırı, 7 milyar dolarlık zarara neden oldu.

Şirketlere siber saldırıya karşı koruma önerileri
Dünya ekonomileri baş döndürücü bir değişim yaşıyor. Üreticiler, verimliliği düşünmeye başladıklarından bu yana çeşitli stratejiler deneyerek bugün yeni bir sanayi devriminin kapısını araladılar. Endüstri 4.0 olarak nitelenen yeni süreç her büyük dönüşümde olduğu gibi KOBİ'lere fırsatlar sunuyor.

Akıllı ev sistemi üzerinden de siber saldırı gelebilir
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber saldırıların her türlü akıllı ev sistemi üzerinden yapılabileceğini belirterek, “Kimse ‘buzdolabından, klimadan olur mu?’ demesin. Oluyormuş. İnternete bağlı cihazlar için de dikkatli olunmalı, tedbir alınmalı” dedi.

Siber saldırılar en çok bankacılığı hedef aldı
Ekim-Aralık 2016 dönemini kapsayan, Siber Tehdit Raporu’na göre geçen yıl Avrupa'da fidye yazılım ve online bankacılık saldırılarına maruz kalan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada yer aldı.