4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Siber saldırılar ABD'ye pahalıya patladı

Son Güncelleme: 27 EKİM 2016 - TSİ 10:49

ABD'de geçen hafta ülkenin doğu yakasını hedef alan ve çok sayıda popüler internet sitesine erişimi engelleyen siber saldırı, 7 milyar dolarlık zarara neden oldu.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, servis sağlayıcı şirketin, 21 Ekim’de siber saldırıya uğraması sonucu çok sayıda medya ve teknoloji sitesine erişim kesildi.

ABD'nin doğu yakasından başlayıp ülke geneline yayılarak internet bağlantısının yüzde 90’ını engelleyen saldırılar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede etkisini gösterdi.

Servis sağlayıcı, ülkenin doğu yakasına hizmet sunan DNS altyapılarına küresel bir DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırısının yapıldığını belirterek saldırının 14 milyondan fazla IP üzerinden gerçekleştirildiğini duyurdu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Araştırma Bürosu (FBI), saldırıya ilişkin soruşturma başlattı ancak aradan beş gün geçmesine karşın ciddi bir tespite ulaşılamadı.

Araştırmalarını sürdüren federal kurumlar, saldırının ardında kimlerin bulunduğuna dair henüz bilgi paylaşımında bulunmadı.

Teknoloji uzmanları, yetkililer siber saldırıyla meşgulken arka tarafta bazı önemli verilerin çalınmış olabileceğine işaret ediyor.

DDoS saldırıları, daha çok internet sistemlerini etkilemek için yapılıyor. Bu yöntemi kullananlar, virüs bulaştırılarak uzaktan kontrol ettikleri milyonlarca IP üzerinden servis sağlayıcıyı komut bombardımanına tutuyor. Sağlayıcı, komutlar nedeniyle kapasitesini aşıyor ve hizmet veremiyor.

TRT Haber