13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

IEA Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Elektrik talebi katlanacak, fiyatlar yüzde 15 artacak
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Dünya Enerji Görünümü 2012 Raporu’ndan derlenen bilgilere göre, dünya ülkelerinin elektriğe olan talebi önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecek.Raporun Yeni Politikalar Senaryosu’na göre, 2035 yılına dek küresel elektrik talebi yüzde 70’in üzerinde artarak 32 bin teravatsaate (TWh) ulaşacak.

2016'ya kadar yenilenebilir enerji doğalgazı geçebilir
Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Raporu’nu geçtiğimiz hafta yayınlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), özellikle bazı Avrupa ülkelerinde devlet teşviklerinin kısılması sonucu, geleceği ve ne kadar büyüyeceği sorgulanmaya başlanan yenilenebilir enerji sektör için parlak bir tablo ortaya koydu. IEA, raporda, hidroelektrik, güneş, rüzgâr ve diğer yenilenebilir enerji...

Ulaşımda verimlilikle 70 trilyon dolar tasarruf mümkün
Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) hazırladığı yeni bir rapora göre şehir içi ulaşım sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılması, 2050'ye kadar araç, yakıt ve ulaşım altyapısında harcanacak 70 trilyon dolardan tasarruf sağlayabilir.

'Güneş, elektrikte ana kaynak olacak'
Uluslararası Enerji Ajansına göre (IEA), 2050 yılına kadar küresel elektrik üretiminde güneş, en büyük enerji kaynağı olacak. “Güneş Enerjisi Teknoloji Yol Haritası Raporu”na göre, 2050’ye kadar güneş enerjisi; elektrik üretiminde fosil, rüzgar, hidro ve nükleer enerji kaynaklarını geride bırakacak.

Elektriğe 'dünyanın' yatırımı yapılacak
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2014 Dünya Enerji Görünümü Raporundan derlenen bilgilere göre, küresel elektrik talebi 2040a kadar her yıl yüzde 2.1 artacak. Elektrik, petrol ve doğalgaz gibi enerji çeşitleri içinde talebi en fazla artan kaynak olarak yerini koruyacak.

Dünya kömürden vazgeçmiyor
Dünyada kömür yüzde 41’lik payı ile elektrik üretiminde ilk sırada yer alıyor. Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) ve Dünya Kömür Birliği (WCA) verilerine göre,dünyada kömür yüzde 41’lik payı ile elektrik üretiminde ilk sırada yer alıyor.

Petrol fiyatları artacak mı, düşecek mi?
Sadece birkaç yıl önce, “Petrolde 40-50 dolarları beklemek hayalperestlik olur” öngörüleri yapılırken, şimdilerde “100 doları görür müyüz” sorusuna yanıt aranıyor. Kimse petrolün hangi fiyatta seyredeceğinden tam emin değil. Petrol uzmanları arasında 20 dolar diyen de var, 200 dolar da...

Küresel kömür talebi yavaşlayacak
Küresel kömür talebinin gelecek 5 yılda yavaşlayacağı belirtildi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “2015 Orta Vadeli Kömür Piyasası Raporu”na göre, geçen 10 yılda yüzde 4,2 olan yıllık küresel kömür talebi artış hızı, 2014-2020 döneminde yüzde 0,8’e gerileyecek.