23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hava kirliliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hava kirliliğinde zengin-fakir ülke farkı artıyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel verilerden derlediği en son raporda, zengin ve fakir ülkeler arasındaki hava kirliliği oranlarında büyük oranlarda eşitsizlik göze çarpıyor.

Hava kirliliğiyle diyabet arasında bağlantı var
Amerikalı bilim adamları, güvenli varsayılan seviyelerde bile hava kirliliğinin diyabet riskini arttırdığını tespit etti. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırma, hava kirliliğini azaltarak dünya çapında diyabet hastalarının sayısını düşürme olasılığını doğurdu.

Hava kirliliği kansere davetiye çıkarıyor
Kanadalı bilim insanlarının 20 yıl süren ve yaklaşık 90 bin kadını kapsayan araştırmaları sonucu, hava kirliliğinin meme kanseri riskini ciddi oranda arttırabildiği belirlendi. Kirli havada kanser riski neredeyse yüzde 30 artıyor.

Hava kirliliği Çin'den Japonya'ya yayılıyor
Son haftalarda Çin'i etkisi altına alan hava kirliliğinin birkaç gündür Japonya'da da yaşamı olumsuz etkilemeye başladığı duyuruldu.

Endonezya’da hava kirliliği sürüyor
Endonezya’da ormanlık alanların yakılması her yıl Haziran-Eylül ayları arasında kronik bir sorun olarak devam ediyor.

Çin'de hava kirliliği ömrü kısaltıyor
Çin'de tehlike boyutlarına ulaşan çevre ve hava kirliliğiyle ilgili yapılan araştırmada, özellikle kuzey bölgelerde kömür yakmaya bağlı hava kirliliği nedeniyle ömrün ortalama 5,5 yıl kısaldığı bildirildi.

Londra’da çevreci olmayan araçlara ek vergi
İngiltere’nin başkenti Londra’nın belediye başkanı Sadık Han, 2019 yılından itibaren havayı kirletme oranı yüksek araçların şehir merkezine girişleri için günlük 12.50 sterlin (57 Türk Lirası) ödenmesine karar verildiğini açıkladı.

Hava kirliliği kolesterolü olumsuz etkiliyor
Yüksek oranda hava kirliliğine maruz kalmanın iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini düşürdüğü bildirildi.

Kirli havada uyku bitiyor
ABD’de 6 şehirde yapılan geniş çaplı araştırmaya göre, hava kirliliği sadece kalp ve solunum rahatsızlıklarını değil uyku düzenini de tehlikeli boyutta etkiliyor.

Çin'de hava kirliliği uçuşları iptal ettirdi
Hava kirliliğinin en yoğun olduğu ülkelerin başında gelen Çin'de kış sezonunun ilk "acil durumu" yaşanıyor. Heilongjiang eyaletindeki kirlilik nedeniyle Tayping Uluslararası Havaalanı geçici olarak ulaşıma kapatıldı.

Hava kirliliği hastalıkları tetikliyor
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, özellikle kış aylarında artan hava kirliliğinin hastalıkları tetiklediğini belirterek, "Havası kirli olan bir yerde yaşayanlar arasında erken yaş ölümleri daha fazladır" dedi.

Sıcaklarla kava kirliliği de artıyor
Ozon kirliliğinin sanayi tesisleri, motorlu araçlar ve termik santrallerden çıkan kirleticilerin sıcak havalarda, güneş ışığı altında reaksiyona girmesi ile oluştuğunu belirten uzmanlar, bu kirliliğe neden olan kirleticilerin ortadan kaldırılması ve önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyorlar.

Hava kirliliği bilişsel zekayı etkiliyor
Çin'de yapılan bir araştırma, hava kirliliğinin bilişsel zekayı önemli ölçüde etkilediğini ortaya koydu.

Avrupa'da hava kirliliği ölüme yol açıyor
"Hava Kirliliği: Sağlığımız Yeterince Korunmuyor" başlıklı raporda, hava kirliliğine ilişkin genel bilgiler paylaşılırken, kıta genelinde bu alanda yasal eksiklikler olduğuna dikkat çekildi.

Dünyada çocukların yüzde 93'ü kirli hava soluyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıkladığı rakamlar hava kirliliğinin ulaştığı ciddi boyutları gözler önüne serdi.