20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kalp sağlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hızlı yürümek ömrü uzatıyor
Hafif nefesiniz kesilecek ve terleyecek kadar hızda yürümek, erken ölüm riskini azalttığı gibi kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Kalp sağlığı için spor tavsiyesi
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.

Yaşlılıkta sağlıklı olmak için gençken önlem alın!
Ülkemizde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek ve kalp sağlığını korumak için önceden tedbir almak önemlidir.

Yılda 100 bin kişi kalbine yeniliyor!
Kalp Haftası kapsamında Türkiye’nin kalp sağlığını masaya yatıran uzmanlara göre Türkiye’nin kalbi tekliyor. Kalp sağlığına dikkat edilmediği takdirde yılda 100 bin olan ölüm oranı gelecek yıllarda katlanarak artacak. Yapılması gerekenler ise basit; sağlıksız beslenme ve kilodan kaçınmak, spor yapmak...

Hareketsiz yaşam ölüme götürüyor
Kalp-Damar Hastalıkları ve Dahiliye Uzmanı Dr. Şükrü Güçel, kalp-damar hastalıklarının bugün tüm toplumu ilgilendiren ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, hastalığı tetikleyen faktörlerin başında ise hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme ve obezitenin geldiğini söyledi.

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için...
Kalp ve damar hastalıkları, batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de en yaygın ölüm nedenlerinden bir tanesi. Kalp sağlığını korumanın yolu önce tedbir almaktan geçiyor. Sağlık için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres, sigaradan uzak durmak önemli.

'Kalp sağlığı için ideal ısı 22 derecede tutulmalı'
Kalp sağlığının korunması için klimalı ortamda uzun vakit geçirilecekse, ideal ortam ısısının 22 derecenin üzerinde ve hava akımının hissedilmeyecek derecede olması önem taşıyor.

'Zeytinyağı, ceviz ve badem damarları gençleştiriyor'
Kardiyolog Dr. Timur Timurkaynak, hareketsiz yaşamın kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret etti.

'4 katı 1 dakikada çıkanın kalbi sağlıklı'
Bir binanın dördüncü katına kadar merdivenleri 1 dakikanın altında çıkabilenlerin kalp sağlığı iyi durumda olabilir. Kalp sağlığının tespiti için öne sürülen bu basit test, Avrupa'da bir kardiyoloji sağlığı toplantısında dile getirdi.

Kalp krizi her zaman belirti vermez
Kalp sağlığının korunması kaliteli ve uzun bir yaşam için büyük önem taşıyor. Her gün kalple ilgili yeni çalışmalar yapılıyor, pek çok sağlık kuruluşu, pek çok uzman kalp sağlığı için uyarılarda bulunuyor. Ancak buna rağmen kulaktan kulağa yayılan bilgiler kalp sağlığıyla oynayabiliyor.

'Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir'
Son yıllarda genç yaşta görülen kalp krizinin nedenlerini açıklayan Dr. Ali Metin Esen, “Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir” dedi. Esen, “Yaşınız 35 veya 40 olabilir ama tatlıya düşkünlüğünüz varsa, tuz kullanırken ölçünüz yoksa, yürümek yerine her yere araçla gidiyorsanız, sigara tiryakisiyseniz bir de üzerine stres eklenince kalbiniz 50-55 yaşındadır” ifadelerini kullandı.

Kahvaltı yapmamak' kalp sağlığı için büyük risk
Bilim insanlarının yaptığı uzun süren araştırma sonuçlarına göre, kahvaltı etmeyenlerin kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme oranı, hergün kahvaltı edenlere göre yüzde 87 daha fazla.

Şekerli içecekler kalbe zarar
İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Karolinska Enstitüsü profesörleri tarafından yapılan yeni bir araştırma, günde iki bardak veya daha fazla şekerli içecek tüketmenin kalp krizi riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Brokolinin bir faydası daha: kalbi koruyor
ABD'nin Penn State Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, günlük brokoli takviyeli bir beslenme alışkanlığının sindirimi kolaylaştırdığını ve kalbi koruduğunu gösterdi.

'Kalp sağlığı için fındık fıstık yiyin'
ABD'deki Harvard Üniversitesi'nin 200 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırma, haftada iki kez başta fındık olmak üzere, yer fıstığı ve fıstık yiyenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 25 oranında düşürdüğünü gösterdi.