18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir'

Son Güncelleme: 17 NİSAN 2019 - TSİ 10:32

Son yıllarda genç yaşta görülen kalp krizinin nedenlerini açıklayan Dr. Ali Metin Esen, “Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir” dedi. Esen, “Yaşınız 35 veya 40 olabilir ama tatlıya düşkünlüğünüz varsa, tuz kullanırken ölçünüz yoksa, yürümek yerine her yere araçla gidiyorsanız, sigara tiryakisiyseniz bir de üzerine stres eklenince kalbiniz 50-55 yaşındadır” ifadelerini kullandı.

Esen, özellikle büyük şehirlerde yaşayanların çok stresli, kaygılı, hareketsiz ve beslenmesine hiç dikkat etmediğini belirterek, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin daha genç yaşlarda görülmeye başladığını söyledi.

"Spor salonunda değil açık havada yürüyün"

Yoğun iş temposu, maddi zorluklar, stres, hareketsizlik, motivasyon kaybı ve kronik mutsuzluk gibi psikolojik etkenlerin de kalbi yorduğunu belirten Esen, “Stresle birlikte kan şekeri ve tansiyon yükselebilir. Koşmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi basit aktiviteler kalbinizi korurken stresinizi de azaltır. Hiç hareket etmiyorsanız haftada bir gün spor salonuna giderek zorlayıcı, yıpratıcı egzersizler yapmak size fayda değil zarar getirir. Bunun yanı sıra elbette sigaradan uzak durulması da çok önemli bir faktör.

Özellikle gençler arasında sigara kullanımının artmasıyla birlikte, ritim bozuklukları ve kalp hastalıkları daha sık görülmeye başladı.40 yaşından sonra kalp damar hastalığı açısından risk faktörü taşıyan, ailesinde ve birinci derece akrabalarında kalp hastalığı olan, sigara içen, şeker hastalığı bulunan, tansiyon ve kolesterol yüksekliği olan kişilerin yılda bir kez check-up yaptırmaları hayatlarını kurtarabilir” diye konuştu.

Milli Gazete