11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hazır gıdalar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hazır gıdalar obeziteye neden oluyor
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyetisyeni Esma Aybattı, hazır gıda tüketim alışkanlığının çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, hazır gıda tüketiminin obeziteyi beraberinde getirdiğini söyledi.

Hazır gıdalar hastalıklara davetiye çıkarıyor
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, hazır gıdaların kanserden tiroit hastalıklarına kadar ciddi sorunlara yol açtığını vurguladı. Dizdar, raf ömrünün uzatılması için yapılan müdahalelerin gıdaların besleyici özelliklerini ortadan kaldırdığını savundu.

'Çocukları hazır gıdalardan uzak tutun'
İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı.

Trans yağlar hastalık ve erken yaşta ölüm sebebi
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alpaslan Tanoğlu, trans yağların, vücut ve sağlık için gerekli ve vazgeçilmez yağ asitlerinden olmadığını belirterek, bu yağların, et ve süt ürünlerinde doğal halde eser miktarda bulunabildiğini ancak sağlığı tehdit edecek düzeyde hazır gıdalar içinde bulunabilenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Her 10 yılda yüzde 10 şişmanlıyoruz!
OECD verilerine göre, ülkemizde her beş yetişkinden birinin obez vasfı taşıdığına dikkat çekilirken, obez hastalığının en fazla 15 yaş altı çocukları etkilediği kaydedildi.

Çocuklarınızı bu besinlerden uzak tutun
Salam, sosis, cips, çiğ yumurta, hazır meyve suyu gibi gıdaların çocukların sağlığına zarar verdiğini belirten uzmanlar, aileleri uyardı.

Hazır gıdalarda 'trans yağ' oranı sıfırlanacak
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında yapılacak düzenleme ile hazır gıdalarda trans yağ kullanımı engellenecek.

Tek suçlu tuz değil hazır gıdalar unutuluyor!
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Ahmet Rasim Küçükusta, Kalp krizi ve felç gibi en çok ölüme yol açan hastalıkların esas sebebinin şeker ve trans yağlar olduğu bilindiği halde bilim manipüle edilerek asıl suçlu kolesterol ve hayvansal yağlar gösterildi.