8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hazır gıdalar obeziteye neden oluyor

Son Güncelleme: 4 NİSAN 2017 - TSİ 12:09

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyetisyeni Esma Aybattı, hazır gıda tüketim alışkanlığının çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirterek, hazır gıda tüketiminin obeziteyi beraberinde getirdiğini söyledi.

Sağlıklı beslenmenin, doğal besinlerle yeterli ve dengeli besin tüketmekle mümkün olacağını belirten Diyetisyen Aybattı, sağlıksız beslenmenin birçok sağlık sorununa yol açacağını belirtti. Diyetisyen Aybattı, “Özellikle hazır paketli gıdalar, fast food (pizza, hamburger, patates kızartması) dondurulmuş gıdalar, konserveler sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bu besinlerin sürekli kullanımı sinir ve sindirim sistemine zarar verip, kanser riskini arttırmaktadır. Kan şekeri ve kan yağları yüksekliği, mide bulantısı ve yüksek tansiyona sebep olur. Bu besinlerin uzun süre korunması için kullanılan bazı katkı maddeleri sağlığımızı olumsuz etkiler” dedi.

Dondurulmuş gıdalarda, soya soslarında kullanılan ve çin tuzu olarak da adlandırılan bu maddenin insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini ifade eden Aybattı, “Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet gelişimi, böbrek ve karaciğerde hasara sebep oluyor. Ayrıca dondurulmuş gıdalarda yüksek oranda bulunan tuz ise günlük alınması gereken tuz miktarının üzerine çıkmamıza neden olduğundan yüksek tansiyon riskini arttırır. Trans yağlar; kolestrol ve kandaki kötü yağ oranının yükselmesine, iyi huylu kolestrol oranının ise düşmesine neden olmaktadır. Kanser riskini büyük ölçüde artırarak, damar sertliği ve damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Özellikle kalp hastalıkları bakımından dikkat edilmesi gereken bir maddedir” diye konuştu.

Milli Gazete