7 Rebi'ül-evvel 1444 | 3 Ekim 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Genel Sağlık Sigortası Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeşil kartlıya özel hastane imkanı
Yılbaşından itibaren yeşil kart sistemi yerini zorunlu Genel Sağlık Sigortası'na bırakacak. Böylece yeşil kartlılar özel hastaneler ile üniversite hastanelerine gidebilecek.

GSS'de dar gelirli zorlanacak
1 Ocak’ta zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) yeşil kartlılar için kötü bir haber daha çıktı. Ücretsiz sağlık hizmetine ulaşmaları ağır şartlara bağlanan yeşil kartlılar, tıbbi malzeme için peşin ödeme yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. Düzenlemeye göre, gözlük ve protez gibi sarf malzemelerini cepten para ödeyerek alacak olan yeşil kartlılar, parasını daha sonra geri isteyecek.

Prim ödeme koşuluna eleştiri
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Osman Öztürk, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu'nun 1 Ocak'ta yürürlüğe giren hükümlerini eleştirerek, ''Sağlık hizmeti almayı prim ödeme koşuluna bağlayan GSS, milyonlarca vatandaşı kapsam dışında bırakacak'' görüşünü savundu.

Gelir testi kuyruğu uzuyor
Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girmesiyle başlayan gelir testi zorunluluğu nedeniyle İstanbul'da Kaymakamlık Yeşil kart büroları önünde uzun kuyruklar oluştu. Sağlıkta yeni dönemi başlatan Genel Sağlık Sigortası sistemi 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Gençler GSS'yi biliyor mu?
Yılbaşında başlayan zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulamasında gelir testi yapılan 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlular da prim ödemek zorunda.

İki taksidini ödemeyene iptal yok!
Kamuoyunda Torba Yasa adı ile bilinen 6111 sayılı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun düzenlenmesi çerçevesinde "çeşitli sigorta ve vergi borçlarının isteğe bağlı olarak 6-9 veya 18 taksite bölünerek iki ayda bir ödenmesi yolu açılmış; biriken gecikme zamları da affa uğramıştı.

Genel Sağlık Sigortası için son gün!
Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken yeşil kartlı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı olmayanlar için son gün. Söz konusu kişilerin, mesai bitimine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumu ilk müdürlüklerine başvurarak gelir tespitini yaptırmaları gerekiyor. Bu tarihe kadar gelir tespiti için başvurmayanlar, aylık 213 lira aylık pirim ödemek zorunda kalacak.

Asgari ücret artışı birçok kalemde değişikliği getirdi
2019 yılı asgari ücret brüt 2.558,4 liraya, net de 2.020,91 liraya yükseldi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret sadece aylık maaş anlamına gelmiyor. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşından genel sağlık sigortasına ödenecek primlere, askerlik ve doğum borçlanmasından asgari geçin indirimine, sosyal güvenlik prim cezalarından 65 yaş aylığına kadar değişti.

5 milyon kişiye prim müjdesi
Sosyal güvenlik alanında önemli adımlar atan ekonomi yönetimi, yaklaşık 5 milyon Bağ- Kur'luya prim müjdesi verdi. Bu kişilerin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılıyor.

4 milyon kişiye af geliyor
Devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz, özel hastanelerden ise fark ödeyerek yararlanmak için 2012 yılında uygulamaya giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında primlerini ödemeyenlere af için düğmeye basıldı

Mali af tasarısının ayrıntıları...
TBMM’ye sunulan tarihin en büyük mali af tasarısıyla askerlik ve trafik cezasından ödenmeyen vergilere ve primlere kadar yeniden yapılandırma fırsatı geliyor. Bu kapsamda Genel sağlık sigortası (GSS) için gelir testi yaptırmayan 4 milyon vatandaşın borcu yeniden yapılandırılacak, faizden vazgeçilecek.

GSS prim borçları için başvuru süresi doluyor
1 Nisan 2017 öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlar için 2 Nisan'a kadar teste başvurup geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek.

Yapılandırmaya 4 ayda 2 milyon kişi başvurdu
SGK'dan edinilen bilgiye göre, Torba Yasa kapsamında 1 Ekim 2014'te başlatılan prim borçları yapılandırma süresi, işveren ve sigortalı borçları için 2 Şubat Pazartesi günü, Genel sağlık Sigortası (GSS) borçları için ise 30 Nisan'da sona erecek.

GSS borçlularına son şans
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlar ve gelir testine girmediği için milyarlık borç ile karşılaşanlar için fırsat 31 Mart'ta sona eriyor. Meclis'te kabul edilen Torba Yasa kapsamında, 31 Mart'a kadar gelir testi yaptıranların, çıkacak sonuçlara göre ya borçları silinecek ya da miktarı düşürülecek.

GSS prim borcu affı için son 3 gün
Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre azalıyor. Gelir testinin yapılandırılması için son gün 31 Mart 2015