7 Cemaziyelevvel 1444 | 1 Aralık 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Prim ödeme koşuluna eleştiri

Son Güncelleme: 7 OCAK 2012 - TSİ 11:09

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Osman Öztürk, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu'nun 1 Ocak'ta yürürlüğe giren hükümlerini eleştirerek, ''Sağlık hizmeti almayı prim ödeme koşuluna bağlayan GSS, milyonlarca vatandaşı kapsam dışında bırakacak'' görüşünü savundu.
TTB Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, GSS'nin 1 Ocak'ta yürürlüğe giren hükümleri ve ilaç katılım paylarıyla ilgili son düzenlemeleri değerlendirildi.
TBMM'de kabul edilen, ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bir kez daha görüşülmek üzere iade edilen milletvekilli emekli aylıklarıyla ilgili düzenleme kapsamındaki ilaç katılım paylarıyla ilgili hükümleri eleştiren Öztürk, bu maddelerin TBMM'de tekrar kabul edilmesinin kendileri için sürpriz olmayacağını söyledi.
1 Ocak'tan itibaren Yeşil Kartlı vatandaşların SGK kapsamına alındığını, bu düzenlemeyle aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanların Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacağını hatırlatan Öztürk, TBMM'ye iade edilen kanundaki ilgili hükümlerin aynen kabul edilmesi halinde ise ilerde kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi önemli hastalıkların bile ödeme kapsamı dışına çıkarılabileceğini iddia etti.
Öztürk, ''Sağlık finansmanı açısından GSS Türkiye için uygun bir tercih değildir. Son gelişmelerin bir kez daha gösterdiği gibi sağlık hizmeti almayı prim ödeme koşuluna bağlayan GSS, milyonlarca vatandaşı kapsam dışında bırakacak ve sağlık hizmetine ulaşmasına engelleyecektir'' iddiasında bulundu.
RADİKAL