2 Zilhicce 1443 | 1 Temmuz 2022 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Enerji yatırımları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
‘Enerji yatırımlarında’ yerlilik yüzde 90’a yaklaştı
Türkiye’de ocak-haziran döneminde devreye alınan 926 megavat elektrik üretim kapasitesinin 756 megavatını (yüzde 86) yerli kaynaklar oluşturdu.

Petrol Kongresi'nden notlar...
Cezayir Enerji Bakanı Mustapha Guitouni, Türkiye’nin geleneksel müşterileri ve önemli bir ortakları olduğunu ve ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “İlişkilerimiz çok iyi seviyede ve bunu kuvvetlendirmek niyetindeyiz" dedi.

Enerji yatırımları için Güney Afrika cazip
Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu ve Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, enerjide Afrika pazarından daha fazla pay almak için 55 ülkede çalışma yaptıklarını belirterek, yatırım açısından Gana, Tanzanya, Kenya ve Uganda'nın ön plana çıktığını belirtti.

Enerji yatırımları artıyor
Bu yıl Hakkâri, Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'a toplam 2 milyar liralık enerji yatırımı yapılacak. Güneydoğu’ya enerji yatırımları atağa kalkıyor. Son 10 yılda Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkâri’ye toplam 805 milyon liralık enerji yatırımı yapılmıştı, planlanan 2 milyar liralık yatırım sıra bekliyor.

Enerjiye rekor teşvik
Ekimde 277 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bu yatırım teşvik belgelerinde, öngörülen 8.7 milyar TL'lik sabit yatırım tutarının yüzde 48'i imalat sektörüne, yüzde 38'i enerji sektörüne, yüzde 10'u ise hizmetler sektörüne yapıldı.

'Ormanlar zarar görmeyecek'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanları enerji yatırımları ve tesislere açtığı için eleştirilen yeni yönetmelikle ilgili, “Bazı yazıları okuyunca ben de hayret ettim. Ormanlara zarar verilmesi kesinlikle söz konusu değil. İzne konu sahaların rehabilitasyon çalışmaları sonucu ormanlık alana dönüştürülmesi sağlanacak” dedi.

Türkiye enerji yatırımlarını artırıyor
Bakanlıktan derlenen bilgilere göre Türkiye'nin 2015 itibarıyla 73 bin 146 megavat olan kurulu gücü geçen yıl sonu itibarıyla 78 bin 497 megavata yükselerek, yüzde 7,3 büyüdü.