3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Ormanlar zarar görmeyecek'

Son Güncelleme: 21 NİSAN 2014 - TSİ 10:55

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanları enerji yatırımları ve tesislere açtığı için eleştirilen yeni yönetmelikle ilgili, “Bazı yazıları okuyunca ben de hayret ettim. Ormanlara zarar verilmesi kesinlikle söz konusu değil. İzne konu sahaların rehabilitasyon çalışmaları sonucu ormanlık alana dönüştürülmesi sağlanacak” dedi.

Tartışmaları Hürriyet’e değerlendiren Eroğlu şunları söyledi:

“Yeni yönetmelikle başka bir izin hakkı verilmemiştir. Mevcut kanuna göre ormanın yeniden kazandırılması ve kanuna göre verilen izinlerde ormanın yoğunluk durumuna göre izin bedellerinin artırılması esasları getirilmiştir. Yani eski mevzuatta verimli olsun, olmasın bedel aynı iken bu yönetmelik ile yoğunluğu fazla verimli olan alanlarda bedeller artırılmıştır. Bu da ormanlardan kanuni izinler talep edilirken verimli alanlarda daha dikkatli olunması esasını getirmiştir. Yeni yayımlanan yönetmelik ile yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerine göre verilen izinler dışında yeni bir düzenleme getirilmedi."

“Orman sınırları dışında kanun gereği izin verilen balık üretim tesisi, odun kömürü ocakları ile hızar ve şerit tesisi izinleri sadeleştirilmiştir. İzne konu sahalarının yer teslimi, takip ve kontrolü ile ilgili sıkı hükümler getirilmiştir. Bu düzenleme ile ormanlık alanlara bir zarar verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Gerekli kontrollerin daha sıkı ve etkin bir şekilde yapılması ile izne konu sahaların rehabilitasyon çalışmaları sonucu ormanlık alana dönüştürülmesi sağlanmış olacaktır."

“Ne sulak alanların ne milli parkların imara açılması söz konusu değildir. Milli Parklar Yönetmeliği’ne eklenen madde açıkça belirtildiği üzere içme suyu temini açısından zorunluluk gerektiren durumlarla alakalıdır."

Radikal