18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hayvanlar tescil edilecek, kayıtlar 3 yıl saklanacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılıkla ilgili önemli bir düzenlemeye imza attı. Bakanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamını küpeleyerek tescil edecek.

Gıda yüzsüzleri artık açıklanacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvar sonucunda taklit veya tağsiş (karıştırma) yapıldığı kesinleşen veya bozulmuş gıdaları ve yemleri ithal eden veya üreten firmaları kamuoyuna duyuracak. Bakanlığın yayımlayacağı bilgilerle kamuoyu, bakanlıkça faaliyeti durdurulan işletmeleri, onaylı işletmeleri, onayı askıya alınan veya iptal edilen gıda işletmelerini de öğrenebilecek.

Üreten de tüketen de zarar görüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ''Yapısal sorunlarımız çözülerek rakip ülkelerin şartlarına kavuştuğumuzda Türk çiftçisi 85 milyonluk Türkiye nüfusu ile 50 milyon turisti besleyecek, çevre ülkelerin gıda açığını kapatacak, 30 milyar dolar ihracat geliri ve ekonomimize 150 milyar dolar hasıla sağlayacak gıda üretimini gerçekleştirecektir'' dedi.

Hayvansal ürünlere yönelik yeni tedbirler
Gıda güvenliği için çıkarılan yönetmeliklerle yeni bir dönem başlattıklarını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sistemin detaylarını anlattı. Bakan Mehdi Eker'in verdiği bilgiye göre hayvan nakli artık herkes tarafından yapılamayacak. Sadece özel eğitim almış, sertifikalandırılmış kişiler bu işi üstlenebilecek. Aracın bile standardı olacak. Firma istediği kadar hayvanı yolda götüremeyecek.

Karışık salam, sucuğa yasak geliyor
Et ürünlerinde dana, tavuk ve hindi karışımını önlemek için çalışma başlatan Tarım ve Gıda Bakanlığı, gıda güvenliği için mekanik kıymaya da el attı. Et üreticileriyle bir araya gelen Bakanlık temsilcileri, kemik unundan yapılan mekanik kıyma uygulamasını masaya yatırdı.

Hububatta Sürpriz Yok
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında hububat müdahale alım fiyatını açıkladı

İstanbul'da fırıncılar hijyen eğitimi alacak
İstanbul'da ekmek ve unlu mamul üretiminde çalışan yaklaşık 50 bin işçiye, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek ekmekte yeni standartlar getiren düzenlemeler uyarınca hijyen eğitimi verilecek.

Kimyasala ayar geliyor
Tarım ürünleri ihracatında sıkıntı çıkaran kimyasal kalıntısına karşı bakanlık kolları sıvadı. Bazıları tamamen yasaklanacak. Tarım ürünlerinde kullanılan kimyasallara yeni ayar geliyor.

Beş ilçede pullu sazan balığı takviyesi yapıldı
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sazan sayısında büyük azalma görülen sulara pullu sazan balığı takviyesi yaptı.

Üzümde ilaç kalıntısı yok
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bir basın organında "Türk üzümü bombası'' başlıklı yer alan ve Almanya'daki süpermarketlerden alınan sofralık üzümlerde kimyasal ilaç kalıntısı bulunduğu iddia edilen habere açıklık getirildi.

2 bin 500 tarım danışmanı alınacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na 2 bin 500 yeni tarım danışmanı alınacak.

Baldan sonra şimdi de zeytinyağı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Aralık'ta yayınlanan son yönetmeliği çerçevesinde laboratuar incelemeleriyle taklit ve tağşiş (benzer başka ürün karıştırma) yapıldığı kesinleşen firmanın adı, ürün adı, markası gibi bilgilerinin Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmasının ardından ilk skandal balda ortaya çıktı.

Tarıma 7.6 milyar lira destek verilecek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 yılında verilecek tarımsal destekleri 1.5 ay gecikmeli olarak yayımladı. Geçen yıl 24 Şubat'ta kararname şeklinde yayımlanan tarım destekleri, bu yıl yaklaşık 1.5 ay sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın web sayfasında duyuruldu. Toplamda 7.6 milyar lirayı bulacak destekler, kararname olarak Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Sertifikalı tohum destekleri değişmedi

Besicilere hayvan başına 300 lira destek verilecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, hayvancılık desteğinin en önemli kaleminin besi desteği olduğunu belirterek, bu kapsamda hayvan başına 300 lira olmak üzere toplam 450 bin lira destek verileceğini söyledi. Destekleme 1 Ocak 2012 den itibaren geçerli olacak, desteklemeler yıl sonuna kadar devam edecek.

Balıkçılığı bırakan teşvik alacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılıkta aşırı ve bilinçsiz avlanmanın önüne geçmek ve balık varlığını korumak amacıyla, denizlerde avlanan tekne sayısının azaltılması yönünde çalışma başlattı.