16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Siber güvenlik Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Siber talimhane kuruluyor
Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), Türkiye’nin dört bir yanından dijital alanda yetenekli gençleri, siber güvenlik operasyonlarında görev almak üzere kamuya kazandırmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya ve siber güvenlik İstanbul’da tartışılacak
İstanbul, son yılların önemli gündem maddelerinden biri haline gelen siber güvenlik konusunda uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tedbir almayana siber güvenlik cezası kesilecek
Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne (USOM) siber güvenlikle ilgili gerekli tedbirleri almayan firmalara yönelik bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası verme yetkisi verildi.

Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve İran'dan dörtlü iş birliği
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve İran olarak bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurumlarının daha yakın çalışma imkanlarını kolaylaştırma, onlara fırsat sağlamak için ortak bir girişim kurma kararı aldıklarını açıkladı.

Siber saldırılar 1 ay kadar sürecek
Türkiye'nin son 15 gündür karşılaştığı en kapsamlı siber saldırılar, vatandaşın günlük hayatını etkileyecek şekilde yapıldı. Siber güvenlik uzmanları, saldırıların bir ay kadar daha sürebileceğine dikkat çekiyor. Devlet kurumlarının internet sitelerine yapılan saldırıların amacının, Türkiye'yi dışarıya kapalı hale getirmek olduğu söyleniyor.

20 Bin Siber Güvenlikçiye ihtiyaç var!
Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık, Türkiye’de siber güvenlikte eleman açığının olduğunu belirterek, yaklaşık 20 bin siber güvenlik elemanına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Sosyal medya hesabınızı dikkatli kullanın
Siber Güvenlik Uzmanı Ahmet Naci Ünal, dolandırıcıların, mağdurların sosyal medya hesaplarını takip ettiğini bu nedenle de hesapların gizli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Kurumlarda siber güvenliğin önemi
Bireyler kadar şirketler de siber güvenlik konusuna yoğun çaba sarf etmeli. Şirketlerin en dikkat etmesi gereken konulardan biri de çalışanlar ve müşterileri. Çalışanların tıkladığı bir e-mail virüs saldırısı ile tüm sistemi çökertebilir, farklı bir hesaba para yollamaya giden bir dizi sürecin yolunu açabilir.

Evden çalışmada siber güvenliğe dikkat!
Türkiye’de evden çalışma kararı alan firma sayısı artınca gözler siber güvenliğe çevrildi. Kurum verilerine uzaktan bilgisayar ve telefonlarla erişilmesi pek çok riski de beraberinde getiriyor. Uzaktan çalışırken hacker’lara şirket bilgilerini kaptırmamak için dikkat edilmesi gerekenler var.

'Fidye yazılımlar' sosyal medya üzerinden yayılıyor
Bulaştıkları bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek kullanılmaz hale getiren ve şifreyi çözmek için kişiden para talep eden "fidye yazılımların" sosyal medya üzerinden yayılmaya başladığı belirtildi.