10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sosyal medya hesabınızı dikkatli kullanın

Son Güncelleme: 23 AĞUSTOS 2019 - TSİ 09:54

Siber Güvenlik Uzmanı Ahmet Naci Ünal, dolandırıcıların, mağdurların sosyal medya hesaplarını takip ettiğini bu nedenle de hesapların gizli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Telefon dolandırıcıları binlerce insanı mağdur etti. Kimi büyük paralar kaybetti kimi ise evinden, arabasından oldu.

Ünal, herhangi bir tebligatın telefondan değil, resmi kanallar üzerinden olacağına dikkat çekti. Bazı dolandırıcıların mağdurların sosyal medya hesaplarını takip ettiğini de belirten Ünal, hesapların gizli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Şüpheli aramalara sakın geri dönmeyin

Telefon dolandırıcılığına karşı alınabilecek önlemleri sıralayan Ünal, “İlk olarak vatandaşımızın güvenlik güçlerinin herhangi bir şekilde para istemeyeceğini bilmeleri lazım. Çünkü bir tebligat yapılacak ise resmi kanallardan yapılır. Olabildiğince uyanık olmamız lazım. Numaranın başında artı ile başlayan çeşitli kodlar gördüğümüz zaman bu telefonları da açmamalıyız. Çünkü dijital santrallerden arama yapılıyor ve açtığınız zaman kat be kat para transferi yapılabiliyor. Ama asıl tehlikelisi bazı insanlar arayan numarayı bilmedikleri halde, ‘Beni aramışlar’ diyerek yeniden arıyor” dedi.

Milli Gazete